Cyklista Mareš vyhrál náročný závod v Číně

SINING

Český cyklista Martin Mareš udržel i v poslední den žlutý trikot a vyhrál devítietapový závod v Číně Kolem jezera Čching-chaj. Třiadvacetiletý jezdec stáje eD'system-ZVVZ si v závěrečných 167 kilometrech pohlídal v celkovém pořadí náskok 1:38 minuty před Kazachem Kajratem Bajgudinovem.

Závod v Číně byl zařazen do druhé nejvyšší kategorie UCI, hned po elitním seriálu ProTour. Na peloton v okolí jezera Čching-chaj čekala extrémní stoupání, několikrát museli cyklisté vyšplhat nad hranici 3000 metrů nad mořem.

Mareš se dostal do čela průběžného pořadí po třetí etapě a svým triumfem se zařadil do společnosti loňského vítěze Gira d'Italia Damiana Cunega či Armstrongova spolujezdce Toma Danielsona, kteří v Číně vyhráli v minulých letech.

Výsledky - 9. etapa (167 km):
1. Sullivan 3:48:42 hod., 2. Pollock (oba Austr.) -16, 3. Fischer (Braz.), 4. Rheeder (JAR), 5. Lewandowski (Pol.), 6. Bazajev (Kaz.), ...12. Přecechtěl, 23. Kupka, 39. Mareš, 57. Váňa (všichni ČR) všichni -2:03.
Konečné pořadí:
1. Mareš 30:02:51 hod., 2. Bajgudinov (Kaz.) -1:38, 3. Agnoli -4:19, 4. Simeoni (It.) -4:38, 5. Bazajev -4:48, 6. Louder (USA) -5:32, ...44. Váňa -1:10:32, 59. Přecechtěl -1:49:57, 68. Kupka - 2:06:45.