Jimenez vyhrál po úniku 14. etapu Vuelty, dál vede Menčov

LAGOS DE COVADONGA

Španělský cyklista Eladio Jimenez vyhrál po samostatném úniku sobotní 14. etapu Vuelty. Závodník stáje Comunitat Valenciana zvládl nejlépe závěrečné stoupání k Lagos de Covadonga do výšky 1100 metrů nad mořem, v němž se odtrhl od skupinky uprchlíků. Vedení v průběžném pořadí ovšem s přehledem uhájil Rus Denis Menčov, který do cíle dorazil o 1:44 minuty za Jimenezem pátý.

Jimenez ujel v závěrečném 12,5 km dlouhém stoupání druhému krajanovi Inigu Cuestovi o téměř minutu a půl. Třetí místo na 172 km dlouhé trase obsadil Ital Gilberto Simoni.

Ve vedoucí skupině se pečlivě hlídali i dva hlavní favorité. Menčovovi se nepodařilo setřást trojnásobného vítěze Vuelty Roberta Herase, který dojel hned za ním šestý, a Rus tak dál vede o 47 sekund. Na třetí místo průběžného pořadí se posunul Carlos Sastre, jelikož Francisco Mancebo na něho dnes v koncovce ztratil minutu.

V závodě nepokračuje čtyřiadvacetiletý Belgičan Tom Boonen. Jeden z favoritů nadcházejícího mistrovství světa už dříve oznámil, že na konci druhého týdne odstoupí, aby se mohl soustředit na šampionát. Na Vueltě se mu navíc příliš nedařilo, na rozdíl od Tour de France ve Španělsku nezískal ani jeden etapový vavřín.

V neděli na závodníky čekají poslední náročné horské prémie letošní Vuelty. Na konci 191 km dlouhé 15. etapy budou muset cyklisté zdolat stoupání ke stanici lanovky Valgrande/Pajeres v nadmořské výšce 1460 m. V pondělí je na programu volný den.