Cyklista Boonen je mistrem světa v závodě s hromadným startem

MADRID

Belgický cyklista Tom Boonen se v neděli v Madridu stal mistrem světa v silničním závodě s hromadným startem. Čtyřiadvacetiletý jezdec porazil ve spurtu Španěla Alejandra Valverdeho, třetí projel cílovou čárou Francouz Anthony Geslin.

Z české pětice si nejlépe vedl Jan Hruška, který obsadil 40. místo s odstupem 25 sekund za vítězem.

Tempu pelotonu nestačil René Andrle a ze závodu odstoupil, v posledním kole jej následoval i Ondřej Sosenka. V závěrečném stoupání nestačili hlavnímu poli ani Petr Benčík s Jánem Svoradou. Vepředu zůstal osamocený Hruška, ale ani ten se neudržel v samém čele závodu a v posledních kilometrech zaostal.

Na 193 jezdců čekalo třináct okruhů a celkem 273 kilometrů, tedy jeden z nejdelších závodů historie. Hned na druhém kilometru odjela z pelotonu skupina čtyř jezdců druhé garnitury, favority to ale nechalo v klidu, i když náskok kvarteta přesáhl deset minut. Uprchlíci ale postupně ztráceli a nedlouho po 150. kilometru bylo po úniku.

Závodit o medaile se začalo až v jedenáctém okruhu. Aktivní byl dánský vítěz Závodu míru Piil, a když se k němu přidalo domácí trio Oscar Perreiro, Valverde a Perdiguero, vycítil nebezpečí olympijský vítěz Bettini z Itálie. Spolu s ním se připojili ke skupině Australan Davis, Lagutin z Uzbekistánu, Belgičané Gilbert s Devolderem a Němec Wegmann.

Silná skupina získala náskok 75 sekund, ale po průjezdu do posledního kola byl únik hlavně zásluhou francouzských cyklistů zlikvidován. V závěrečných 23 kilometrech nástup střídal nástup, aktivní byli hlavně Piil, Bettini, ale probudil se do té doby neviditelný Kazach Vinokurov. V jednu chvíli unikl spolu s Bettinim a Van Petegenem z Belgie, ale ani oni přesile neodolali.

Tři kilometry před cílem ještě opět unikl Vinokurov, k němu se přidali Slovinec Stangelj, Belgičané Moerenhout a Boogert, Španěl Serrano a Bettini. Ani téro šestici však nebylo souzeno útok dotáhnout. V cílové rovince asi 500 metrů před páskou je dostihla spurtující lavina sedmnácti jezdců a v ní osvědčil své obrovské zrychlení Boonen.

Výsledky (273 km):
1. Boonen (Belg.) 6:26:10, 2. Valverde (Šp.), 3. Geslin (Fr.), 4. Ljungqvist (Švéd.), 5. Fischer (Braz.), 6. Piil (Dán.), 7. Kolobněv (Rus.), 8. Klier (Něm.), 9. Dean (N. Zél.), 10. Elmiger (Švýc.) všichni stejný čas, ...40. Hruška -25, 99. Svorada, 100. Benčík oba -6:01, Andrle, Sosenka (všichni ČR) oba nedokončili.