Rubriky:

Cyklistika

Cyklista Kreuziger podepsal kontrakt s elitní italskou stájí

14. října 2005 10:32 - PRAHA

Je mu teprve devatenáct let, ale přesto od nové sezóny skočí do nejlepší světové cyklistiky. Roman Kreuziger podepsal tříletou smlouvu v italském týmu Liquigas-Bianchi, v jehož dresu má šanci dostat se na přední světové závody. Ve stáji působí například vítěz Gira z roku 2000 Garzelli, nebo DiLuca, jenž triumfoval na Pro Tour.

"Velmi si toho vážím. Bude to další velký skok dopředu a je mi jasné, že hned nebudu mít výkonnost, abych se rovnal s těmi nejlepšími. Počítám s tím, že se budu první dva roky hlavně učit, ale šanci ukázat se určitě dostanu," řekl Kreuziger, který letos jezdil ve stáji Brunero-Podenzano specializující se na mladé závodníky.

Původně tam měl ještě rok zůstat, ale koncem léta přišla nabídka z Liquigasu, kam měl podle předem podepsané smlouvy odejít až od sezóny 2007. "Sledovali mou výkonnost a oslovili mě. Říkal jsem si, jestli na to nejsem moc mladý, ale s tátou jsme probrali všechna pro a proti a po mistrovství světa v Madridu jsem podepsal smlouvu," vysvětlil loňský juniorský světový šampión v závodě s hromadným startem a vicemistr světa v časovce.

Pronajme si byt u Lago di Garda

"Je to velká příležitost, jedině tudy vede cesta, jak v cyklistice něco dokázat," přiblížil cyklistův otec Roman, v nedávné minulosti sám vynikající závodník. "Zástupci Liquigasu Romana chtěli hned, proto mu nabídli nový tříletý kontrakt místo dvouletého. S lepšími podmínkami," dodal.

Závodník do 23 let má podle regulí v týmu ProTour dostávat minimální roční mzdu 25000 eur. "Nechci být konkrétní, ale jdu tam za víc. Z našeho pohledu jsou to podmínky nadstandardní," přiznal Kreuziger junior. V Itálii chce žít a musí mít peníze na pronájem bytu, který si v dohledné době pojede vybrat někde poblíž Lago di Garda. "Je to nutnost. V Čechách se v zimě nedá trénovat, tam jsou daleko lepší klimatické podmínky. Navíc jsem se za ten necelý rok naučil slušně italsky a nebudu mít problém bydlet v cizí zemi. I letos jsem tam trávil hodně času."

Některé kluky zná už z továrny

I když soupiska stáje na novou sezónu ještě není úplně kompletní, je jisté, že se v novém týmu sejde s řadou hvězd - zůstávají letošní vítěz seriálu ProTour DiLuca, král Gira z roku 2000 Garzelli, další skvělý Ital Pelizotti či švédský obr Backstedt, specialista na úniky a těžké jednorázové závody. "Věřím, že zapadnu dobře, jsem nekonfliktní člověk. S některými kluky jsem se už potkal v továrně Bianchi, kde nám brali míry na kola. Byli úplně v pohodě," uvedl plzeňský cyklista.

Se všemi členy týmu se poprvé sejde v závěru listopadu na ozdravném pobytu v lázních v Římě. "A do té doby bych měl určitě znát svůj program na úvodní část sezóny. Je mi jasné, že první závody asi budu dojíždět vzadu, ale chci se co nejvíc naučit," dodal Kreuziger.

Jan Krůta, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika