Contador se na Giru ujal vedení, Kreuziger klesl na čtvrté místo

Abetone

Jeden z největších favoritů Alberto Contador se po páté etapě Gira d'Italia oblékl do růžového trikotu. Španělský kolega Romana Kreuzigera z týmu Tinkoff-Saxo vede průběžné pořadí o dvě vteřiny před dalším adeptem na titul Italem Fabiem Aruem z Astany. Kreuziger klesl na čtvrtou příčku.

Alberto Contador na Giro d'Italia

Premiérové etapové vítězství vybojoval třiadvacetiletý Slovinec Jan Polanc, který zhruba 10 km před cílem vyrazil z pětičlenné skupinky uprchlíků k sólovému úniku. Za ním se v závěrečném sedmnáctikilometrovém stoupání navzájem hlídala a zkoušela útočit skupinka hlavních hvězd Gira Contador, Aru a Richie Porte z týmu Sky.

Do cíle ji nakonec s odstupem půldruhé minuty za vítězem dovedl francouzský veterán Sylvain Chavanel. Bonusové vteřiny za třetí místo získal Aru, za nímž se seřadili Contador a Porte.

Australanův pomocník Leopold König dojel do cíle 152 km dlouhé etapy ve druhé skupině se ztrátou 1:53 minuty, Kreuziger, jenž kryl záda Contadorovi, ho následoval na 16. příčce. V průběžném pořadí ztrácí na čtvrtém místě na týmového kolegu 22 sekund, za třetím Portem zaostává o dvě vteřiny. König se posunul na 13. místo s odstupem 1:24.

"Ještě před sebou máme dlouhou cestu. Tohle byl jen aperitiv," prohlásil dvojnásobný vítěz Tour de France Contador, jenž zkusil v kopci nastoupit jako první. "Můj útok nebyl plánovaný. Ale cítil jsem se dobře, podíval se kolem a vyrazil," řekl Španěl, který má ve sbírce i titul z Gira z roku 2008. O další z roku 2011 přišel poté, co vyšel najevo jeho pozitivní test z Tour z roku 2010.

S vývojem závodu je po pěti dnech spokojený. "Nečekal jsem růžový dres, ale být v něm je vždycky fantastické. Počítá se ale až ten v Miláně, takže jestli mi ho zítra (ve čtvrtek) někdo vezme, nebude to problém," dodal.

Peloton ve čtvrtek čeká šestá 183 kilometrů dlouhá etapa s rovinatým začátkem i koncem s kopcovitým terénem uprostřed.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 5. etapa: La Spezia - Abetone (152 km):
1. Polanc (Slovin./Lampre) 4:09:18 hod.