König dojel v horské etapě Gira sedmý a celkově je pátý. Kreuziger ztratil

Cyklista Leopold König skončil sedmý v 15. etapě Gira d'Italia a posunul se na páté místo průběžného pořadí. První dojel přesně minutu před českým jezdcem Španěl Mikel Landa, jehož krajan Alberto Contador byl v cíli třetí a udržel celkové vedení.

Španělský cyklista Alberto Contador dál vládne Giru d'Italia.

Druhá z pěti horských etap v letošním programu závodu se rozhodovala v závěrečném stoupání do střediska Madonna di Campiglio. Contador si pohlídal dvojici Fabio Aru, Landa z týmu Astana. V závěru nechal uniknout krajana do finiše, zato Itala Arua o vteřinu předjel a díky bonusovým šesti sekundám se mu v čele celkového pořadí vzdálil na 2:35 minuty.

"Chvílemi to vypadalo jako na týmové časovce, ale nakonec to vyšlo. Když začali útočit, věděl jsem, že Landa je silný, bylo to hodně složité, ale hlídal jsem si Arua. Nenechal jsem nikoho vyhrát, Landa mě porazil," řekl v cíli Contador.

König se v průběhu závodu držel s favority a i za podpory českých fanoušků v posledním stoupání znovu při debutu na Giru vylepšil své maximum. Poprvé se v etapovém pořadí prosadil mezi deset nejlepších a v celkovém hodnocení ztrácí na pátém místě na Contadora šest minut a 36 vteřin.

Vzhledem k potížím Australana Richieho Portea, který dnes nabral ztrátu přes 27 minut, se zřejmě König stane lídrem týmu Sky pro zbytek závodu. "Po dnešním výsledku to tak vypadá. V noci jsme změnili plány a tohle byla priorita," citoval českého jezdce server cyclingnews.com.

"Snažím se získat zpět každou vteřinu, kterou jsem ztratil (pátečním) pitomým pádem. Doufám, že právě tato ztráta nebude rozhodující, až se dostaneme do Milána. Nevím, zda jsou u Richieho na vině nohy, nebo motivace, musíte se zeptat jeho," řekl König před posledním dnem odpočinku, po kterém bude následovat ještě šest etap.

Roman Kreuziger projel cílem pět minut a 33 sekund za vítězem na 23. příčce a vypadl z elitní desítky průběžného pořadí. Klesl na dvanáctou pozici.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 15. etapa: Marostica - Madonna di Campiglio (165 km):