Rubriky:

Cyklistika

Jsem maximálně spokojený, hodnotí první týden na Tour Štybar

13. července 2015 16:09 - Pau

Svůj první týden na slavné Tour de France má za sebou český cyklista Zdeněk Štybar a hodnotí se mu nadmíru dobře. Během devíti etap dokázal jednou zvítězit a patří mu průběžná desátá příčka, navíc se dařilo i jeho týmu Etixx-Quick Step, v jehož barvách bude Štybar jezdit i nadále. S belgickým týmem Zdeňka Bakaly se dohodl na nové dvouleté smlouvě.

 

Christophe Ena, ČTK/AP

"Jsem opravdu šťastný a hrdý na to, že mohu v tomto týmu pokračovat i další dva roky. Rád bych poděkoval majiteli Zdeňku Bakalovi a Patricku Lefevereovi (generální manažer) za to, jak mi věří. Dodává mi to sebedůvěru a chuť tvrdě pracovat," prohlásil Štybar na týmovém webu během volného dne na Tour de France.

Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu připomněl, že právě díky současnému zaměstnavateli má možnost jezdit na silnici. "Byla to od Etixx-Quick-Step jedna z největších příležitostí mé cyklistické kariéry. Byl jsem schopen uspět v cyklokrosu, pak následoval přechod na silnici, kdy jsem se zúčastnil největších závodů světa, včetně těch na kostkách, které miluju. Pár závodů už jsem i vyhrál a budu se rád pokoušet o to, aby přibyly i další," doplnil devětadvacetiletý jezdec.

"Věřili a investovali jsme do Zdeňka, když opustil cyklokros kvůli silnici. Je to oddaný kluk, který se za poslední roky ohromně posunul dopředu. Je to bojovník a ví, co chce. Už vyhrál pár závodů, etapu na Vueltě, na Tour, také Eneco Tour a Strade Bianche. Ale my skálopevně věříme, že v jeho případě to nejlepší ještě přijde," uvedl Lefevere.

"Z osobního hlediska jsem spokojený maximálně, protože se mi podařilo vyhrát etapu. Sice jsem před startem Tour spíš myslel na tu etapu po kostkách, ale můžu být vůbec rád, že se mi podařilo něco vyhrát, protože sny o etapovém vítězství má skoro každý, kdo se na start Tour postaví," uvedl Štybar, který triumfoval v šesté etapě z Abbeville do Le Havru.

Radost mu však v ten den zároveň kalilo zranění a odstoupení Tonyho Martina, který si zlomil klíční kost. "Kvůli tomu byly ty pocity hodně smíšené. Měl jsem radost z vítězství, ale na druhou stranu jsem byl smutný, že kamarád musel domů," připustil Štybar.

"Bylo super, že jsme hned další den dokázali vyhrát etapu s Cavem (Mark Cavendish). On taky strašně moc chtěl, v některých těch předchozích etapách mu chyběl kousek a tohle vítězství ho určitě nakopne do dalších bojů," věří Štybar.

Právě Martinovo odstoupení je dosud jediným špatným momentem belgické stáje. "Zatím můžeme být hodně spokojeni. Celkem jsme vyhráli tři etapy, měli jsme i žlutý dres, tak můžeme být hodně spokojeni. Možná těch vítězství mohlo být i víc, ale musíme stát nohama na zemi. Co by jiné týmy daly za tři etapová vítězství za devět dní," uvedl Štybar.

Drží se při zemi

O vavřín chtěl zabojovat i v osmé etapě s finišem na Mur-de-Bretagne, ale neuspěl. "Na té stěně jsem byl poprvé, neznal jsem ji pořádně. Neměl jsem v ten den moc dobré nohy, nenajel jsem tam dobře a už pod kopcem jsem věděl, že tam s nejlepšími nevyjedu," konstatoval.

Hodně těžkou dřinou byla den poté týmová časovka, v níž Etixx-Quick Step dojel sedmý. "Bylo to tvrdý jak hovado," uvedl bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu. "Strašně nám chyběl Tony (Martin). On je schopen hodně tahat na špici a vydrží tam nějakou dobu, takže člověk si vzadu trošku odpočine. Když tam nebyl, bylo to strašně znát, ale i tak si myslím, že jsme zajeli dobrou časovku. O moc rychleji jsme jet nemohli," mínil.

Umístění v první desítce celkové klasifikace ho těší, ale drží se při zemi. Ví, že v Pyrenejích se patrně bude propadat. "Bylo hezké, že jsem se udržel v desítce, ale je mi jasné, že jak se dotkneme hor, v pořadí půjdu dolů," uvedl Štybar, který je zatím nejvýš z kvarteta českých účastníků.

Připouští, že nemá na to jezdit tam s těmi nejlepšími. "Spíš se to pokusím nějak přežít v gruppettu a našetřit v rámci možností síly na etapu, která by mi mohla sedět. Do hor máme Urána, který je na tom podle mě dost dobře a v úvodních dnech moc času neztratil," zmínil průběžně šestého Kolumbijce Rigoberta Urána.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika