Rubriky:

Cyklistika

Po dvou čistých ročnících se na Tour vrátila noční můra - doping. Ale proč kokain, diví se odborník

15. července 2015 11:25 - Paříž

Dopingový strašák je zpět. Po třech letech byl při Tour de France, největším cyklistickém závodě planety, pozitivně testován některý z účastníků. Ital Luca Paolini měl v úterý pozitivní test na kokain. Borec z Apeninského poloostrova vyjádřil zděšení. Francouzi, tolik pyšní na závod, zhnusení. Všichni mají v paměti černou můru roku 2012.

 

Benoit Tessier, Reuters

Tehdy byl při Staré dámě, jak je klání přezdíváno, poslední pozitivní test. Lucemburský cyklista Frank Schleck měl 17. července 2012 v krvi látku xipamide a dostal roční zákaz. Ještě mučivější vzpomínkou z téhož roku je doznání Lance Armstronga.

Američan pod tíhou důkazů prozradil, že fenomenální šňůry sedmi vítězství při Tour dosáhl za pomoci dopingových látek a krevní transfuze. „Vyhrát Tour bez dopingu bylo nemožné," uvedl Armstrong. Později bylo odhaleno, že někteří cyklisté dokonce užívali výtažky z telecí krve.

Organizátoři závodu následně obtížně získávali zpět prestiž pro spektakulární bitvy pošramocené nekontrolovatelným užíváním dopingu. Stačí velmi hrubý výčet posledních dvaceti ročníků. Bjarne Riise se jako král závodu z roku 1996 přiznal k užívání látky EPO během své životní výhry.

O dva roky později Tour pošpinil obří skandál spojený s domácím miláčkem Richardem Virenquem, respektive jeho týmem Festina. Francouzští celníci tehdy zatkli lékaře týmu Willyho Woeta za převážení růstových hormonů, testosteronu, amfetaminu a látky EPO.

Těžká rána pro Francouze i celou Tour

„Jestliže jsem dopoval, nebylo to vědomě," hájil se Virenque. Pak přišla éra Armstronga, načež šampión sezóny 2006 Floyd Landis z USA byl pozitivně testován na testosteron a vítěz z roku 2010 Alberto Contador měl pozitivní test na clenbuterol.

Prohřešek Paoliniho byl tudíž pro Francouze těžkou ranou na cestě k získání důvěry pro Starou dámu. „Jsme překvapeni, protože kokain není látkou, která zvyšuje výkon," prohlásil Philippe Maertens, mluvčí stáje Kaťuša, do jejíž formace Paolini patří.

„Omlouvám se týmu i organizátorům za problémy, které můj vzorek způsobil. Ale současně jsem zděšen. Nikdy jsem kokain neužil," prohlásil osmatřicetiletý jezdec, jenž na jaře ovládl klasiku Gent–Welvegem. „Vždy jsem věřil v kontroly a jejich důvěryhodnost. Nejsem typ, který hledá skandály. Budu spolupracovat s UCI, protože jsem se nijak neprovinil," napsal Paolini na Twitteru s tím, že se bude modlit, aby se ukázala pravda.

Pokud bude i výsledek vzorku B pozitivní, čeká Paoliniho čtyřletý zákaz činnosti. „Kašlu na kritiky. Na světě je hodně zla. Udělám všechno, aby pravda vyšla na povrch," prohlásil Paolini.

Stáj Kaťuša se do problémů s dopingovými předpisy nedostala poprvé. Dva z jezdců týmu, Christian Pfannberger a Antonio Colom, byli pozitivně testováni na EPO v roce 2009, Alexandr Kolobněv měl v krvi před čtyřmi lety hydrochlorothiazid a v sezóně 2012 Denis Galimzjanov v těle látky EPO.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika