Rubriky:

Cyklistika

Před pěti lety zemřel cyklokrosař Radomír Šimůnek

9. srpna 2015 09:20 - Praha

Před pěti lety, 10. srpna 2010, zemřel na cirhózu jater bývalý cyklokrosař Radomír Šimůnek. Čtyřnásobný mistr světa zažil během dlouhé sportovní kariéry radost i bolest, když zavinil smrtelnou dopravní nehodu a byl odsouzen k nepodmíněnému trestu.

 

profimedia.cz

Šimůnek se narodil 8. dubna 1962 ve Vrchlabí. Na mezinárodní scéně se poprvé prosadil při mistrovství světa 1979 ve Španělsku, kde skončil čtvrtý mezi juniory. O rok později ve švýcarském Wetzikonu už získal titul juniorského mistra světa.

V nizozemském Gietenu v roce 1991 pak všem soupeřům ukázal záda a stal se jediným cyklokrosařem, který vyhrál mistrovství světa mezi juniory, amatéry i profesionály. V témže roce byl vyhlášen nejlepším sportovcem Československa.

Večer 19. listopadu 1992 na silnici Praha-Plzeň nedaleko Cerhovic ve velké rychlosti zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně a v únoru 1994 nastoupil do věznice ve Všehrdech u Chomutova. V červnu téhož roku mu však prezident Václav Havel udělil milost, byť první žádost o ni zamítl.

Po návratu k závodění se potýkal s psychickými problémy a na mistrovstvích světa většinou obsazoval pozice v druhé desítce celkového pořadí. Nejlépe dojel sedmý ve Spišské Teplici na Slovensku v roce 1999 a pátý o rok dříve v dánském Middelfartu, kde jej o medaili připravil zaseknutý řetěz 300 metrů před cílem. S aktivní kariérou se rozloučil v roce 2002, po 24 letech závodění. Byl ženatý, s manželkou Janou měl syny Radomíra a Dannyho. Radomír v současnosti patří k našim nejlepším cyklokrosovým závodníkům

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika