Rubriky:

Cyklistika

Úvodní etapu Tour vyhrál Cavendish, spolufavorit Contador se potloukl

2. července 2016 17:13 - Sainte-Marie-du-Mont

Britský spurtér Mark Cavendish ovládl úvodní etapu 103. ročníku Tour de France, získal na slavném závodu už 27. vavřín a poprvé v kariéře oblékl žlutý dres. Ve finiši u proslulé pláže Utah v Sainte-Marie-du-Mont v Normandii porazil německého cyklistu Marcela Kittela i úřadujícího mistra světa Slováka Petera Sagana.

 

Jean-paul Pelissier, Reuters

Peloton čekalo v sobotu prvních 188 kilometrů z celkových 3535 km. Zhruba 130 kilometrů v úniku strávil Jan Bárta, který zaútočil stejně jako před rokem hned po startu úvodní klasické etapy. V úniku byla dlouho čtyřčlenná skupina, Bárta se vrátil do pelotonu zhruba 50 kilometrů před cílem.

Těžkou chvilku si prožil spolufavorit celé Tour a její dvojnásobný šampión Alberto Contador. Španělský lídr stáje Tinkoff spadl při výjezdu z kruhového objezdu o obrubník zhruba v půlce etapy a pokračoval hodně sedřený na rameně a boku. Musel vyměnit kolo, tretru, ale kolega Romana Kreuzigera se s pomocí týmu vrátil brzy do pelotonu.

"Tohle není nejlepší způsob, jak začít Tour. Mám potlučenou celou pravou stranu až ke kotníku, ale aspoň nemusím jet domů," řekl trpce Contador. Před dvěma lety na Tour spadl v 10. etapě při sjezdu a se zlomenou nohou musel vzdát. "Snad zvládnu příští dny a než začnou hory, dám se dohromady," přál si. Do cíle dorazil vítěz Tour z let 2007 a 2009 se zhruba minutovou ztrátou.

Cavendish slaví historický titul

Cavendish, jednatřicetiletý rodák z Ostrova Man, vybojoval historický triumf pro africkou stáj Dimension Data, do níž přestoupil před touto sezonou z týmu Etixx-Quick-Step. Na Tour poprvé vyhrál etapu už v roce 2008. Hromadný finiš rozdrobil pád v cílové rovince, který se ale udál až za všemi elitními spurtéry na špici. Se ztrátou 33 sekund protnul cílovou pásku na 24. místě Kreuziger.

"Z mého pohledu to byla stresující etapa, ale bez pádu, což je důležité. Náš lídr spadl, ale naštěstí nemá velké zranění. Vrátil se do pelotonu, nemá žádnou časovou ztrátu, takže jedeme dál, jako kdyby se nic nestalo," zhodnotil úvod třítýdenní dřiny Kreuziger. "Sagan se pokusil sprintovat, ale Cav byl rychlejší. Musíme přečkat ještě dvě tři větrné etapy v Normandii, pak se přesuneme na jih k Pyrenejím," dodal.

Start Tour se vrátil na francouzské území po třech letech, legendární závod začal v ikonickém Mont-Saint-Michel. Rovinatá etapa vyvrcholila na pláži Utah v Normandii, dějišti jedné z klíčových bitev druhé světové války. "Je to pro mě pocta a čest, mimořádný den. A zvlášť tady na tom místě, kde zahynulo tolik vojáků, kteří bojovali o svobodu celého světa," řekl Cavendish.

Nedělní 2. etapa má kopcovitý profil, měří 182 km a vede ze Saint-Lo do Cherbourg-Octeville, kde cyklisty čeká v závěru dvoukilometrové stoupání.

Tour de France:
1. etapa: Mont-Saint-Michel - Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188 km):
1. Cavendish (Brit./Dimension Data) 4:14:05
2. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step)
3. P. Sagan (SR/Tinkoff)
4. Greipel (Něm./Lotto Soudal)
5. Theuns (Belg./Trek-Segafredo)
6. Laporte (Fr./Cofidis)
7. Coquard (Fr./Direct Energie)
8. Kristoff (Nor./Kaťuša)
9. McLay (Brit./Fortuneo) všichni stejný čas,
10. Henderson (N. Zél./Lotto Soudal) -3
...24. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -23
152. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -1:26
167. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -1:33
Průběžné pořadí:
1. Cavendish 4:13:55
2. Kittel -4
3. P. Sagan -6
4. Greipel
5. Theuns
6. Laporte
7. Coquard
8. Kristoff
9. McLay všichni -10
10. Henderson -13,
...24. Kreuziger -33
152. Vakoč -1:36
167. Bárta -1:43
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.