Sagan vyhrál druhou etapu Tour a poprvé oblékl žlutý trikot. Contador znovu spadl

Cherbourg-en-Cotentin

Vyhlášený slovenský rychlík Peter Sagan vyhrál druhou etapu Tour de France. Díky prvnímu vítězství na slavném závodu po třech letech se posunul do čela průběžného pořadí a žlutý trikot oblékne jako první slovenský cyklista v historii. Nejlepším z českých reprezentantů byl na 23. místě Roman Kreuziger, který Saganovi pomáhal rozjet závěrečný spurt. Celkově je osmý.

Slovenský spurtér Peter Sagan (vlevo) se řítí vítězně do cíle druhé etapy Tour de France.

Úřadující mistr světa i díky Kreuzigerově pomoci porazil v cílové rovince domácího Juliana Alaphilippa a připsal si páté etapové vítězství na Tour. Třikrát Sagan vyhrál při první účasti v roce 2012 a jednou o rok později.

"Dost mě překvapilo, že jsem vyhrál, protože jsem si myslel, že před námi jsou ještě dva jezdci. Až pak mi došlo, že jsme kluky z úniku dojeli," uvedl Sagan. "Být ve žlutém je neuvěřitelné. Už teď mám pěkný trikot (mistra světa), ale tenhle je ještě hezčí," dodal čtyřnásobný vítěz bodovací soutěže na Tour.

Sagan vede průběžné pořadí o osm vteřin před Alaphilippem, o další dvě sekundy zpět je Španěl Alejandro Valverde. Kreuzigerovi patří se ztrátou 14 vteřin osmá příčka. Další dva čeští jezdci Petr Vakoč s Janem Bártou, kteří v neděli dojeli na 114., respektive 159. pozici, jsou ve druhé stovce pořadí.

Smůla nadále provází dvojnásobného šampióna Alberta Contadora ze Španělska, který stejně jako v úvodní sobotní etapě upadl a jeho ztráta na první místo činí 62 sekund. Téměř dvouminutové manko má po defektu a výměně kola v závěru i Australan Richie Porte.