Rubriky:

Cyklistika

Cyklistickou mistryní světa je Dideriksenová, Průdková dojela 25.

15. října 2016 15:23 - Dauhá

Mistryní světa v silničním závodu s hromadným startem se stala dánská cyklistka Amalie Dideriksenová. Až do cíle udržela tempo s nejlepšími Barbora Průdková a obsadila 25. místo. Druhá česká závodnice na startu v Dauhá Nikola Nosková závod nedokončila.

 

Ibrahem Alomari, Reuters

Teprve dvacetiletá Dideriksenová triumfovala po více než 134 kilometrech v hromadném spurtu před hlavní favoritkou Kirsten Wildovou z Nizozemska a navázala na dva světové tituly mezi juniorkami z let 2013 a 2014. Bronz získala v těsném finiši Finka Lotta Lepistöová, hned za ní skončila obhájkyně zlata Britka Lizzie Deignanová.

Dideriksenová vybojovala v závodu s hromadným startem, který ženy jezdí na MS od roku 1958, první medaili pro Dánsko. "Asi jsem překvapila úplně všechny. Vyhrála jsem dvakrát jako juniorka a tohle byl samozřejmě další můj cíl. Je to pro mě obrovský úspěch a mám z roho vítězství a duhového trikotu hroznou radost," řekla v cíli vítězka.

Vše přitom v závěru hrálo do karet favorizované Wildové, které po celý závod pomáhala silná nizozemská sestava a připravila jí i dobrou pozici do finiše. Wildová sice musela měnit v průběhu závodu kolo, ale do cíle bylo v tu chvíli daleko a bez problémů se dotáhla na peloton.

V závěru se zdálo, že Nizozemka bude mít nejvíce sil, ale Dideriksenová byla nakonec o maličko rychlejší. "Věděla jsem, že jsem dobrá sprinterka, ale přece jen je to něco jiného jít do spurtu po tak dlouhé trati. Bylo jasné, že to Nizozemky takhle rozjedou pro Wildovou. Tvrdě jsem bojovala o pozici a věděla, že se musím udržet v čele, abych pak mohla zaútočit," uvedla Dideriksenová. "V jednom z okruhů jsem měla malý karambol, ale kolegyně z týmu mi pomohly zpátky. Jely skvěle," ocenila novopečená světová šampiónka.

Wildová byla v cíli očividně smutná, že nedosáhla na zlato. "Jsem opravdu hodně zklamaná. Jely jsme velmi dobře a měly to pod kontrolou. Měla jsem pocit, že ten můj útok přichází brzy, ale už jsem s ním nemohla čekat déle. Dideriksenová je výborná závodnice a vyrazila zpoza mého kola dopředu. Jely jsme společně, měla jsem šanci, ale teď už ten závěr nejde zvrátit," řekla Wildová.

Průdková, která je jen o čtvrt roku starší než vítězka a zúčastnila se i MS horských kol v Novém Městě na Moravě, odjela při svém debutu mezi dospělými na MS výborný závod, přestože byla osamocená mezi vícečlennými sestavami ostatních zemí. Její umístění je mezi ženami českým maximem od roku 2006, kdy byla Lada Kozlíková v Salcburku osmnáctá.

Řada velkých jmen a favoritek na medaile zůstala v poli poražených. Němka Lisa Brennauerová skončila dvanáctá. Držitelka tří titulů a pěti stříbrných medailí z MS Marianne Vosová výrazně pomáhala Wildové a sama dojela dvaadvacátá.

Američanka Amber Nebenová zkusila po triumfu v časovce zaútočit v jednom z nemnoha úniků na zlatý double, získala sice takřka minutový náskok, ale do cíle bylo v tu chvíli ještě daleko. Nakonec dojela s takřka sedmiminutovou ztrátou na 98. místě.

Ruska Olga Zabelinská byla diskvalifikována kvůli nepovolené výměně kola. Žaludeční nevolnost nepustila na start Italku Giorgii Bronziniovou, dvojnásobnou mistryni světa z let 2011 a 2012.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Dauhá - závod s hromadným startem:
Ženy (134,5 km):
1. Dideriksenová (Dán.) 3:10:27
2. Wildová (Niz.)
3. Lepistöová (Fin.)
4. Deignanová (Brit.)
5. Bastianelliová (It.)
6. Fournierová (Fr.)
7. Hoskingová (Austr.)
8. Gutierrezová (Šp.)
9. Numainvilleová (Kan.)
10. D'Hoooreová (Belg.) všechny stejný čas
...25. Průdková -4
Nosková (obě ČR) nedokončila
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika