Rubriky:

Cyklistika

Bábka po úrazu odepisovali. Teď je mistr Evropy

26. října 2016 13:58 - Brno

Před pěti lety strávil po srážce s automobilem tři dny v kómatu a v nemocnici bojoval o život, ale teď si užívá slastných pocitů evropského šampióna. Devětadvacetiletý dráhový cyklista brněnské Dukly Tomáš Bábek přidal na ME v Paříži k titulu v keirinu i třetí místo v neolympijském kilometru s pevným startem.

 

Ivo Roháček

„Je to pro mě obrovské zadostiučinění. Nebylo totiž vůbec snadné vrátit se po těžkém zranění k vrcholovému sportu. Nikdy jsem nepřestal věřit, že se mi to podaří, přestože už mě i v našem klubu mnozí odepisovali, což se projevilo mj. podstatným zhoršením finančních podmínek. Já ale strašně nerad cokoliv vzdávám. Přestože jsem ještě kulhal a měl v noze železné šrouby, už jsem usedl na kolo. Zpočátku jsem jezdil hrozné výkony, ale v přípravě jsem zabojoval a postupně se mi povedlo vrátit se mezi nejlepší. Byla to pro mě mimořádná životní zkouška," vylíčil Bábek.

Odměnou mu byl triumf na velodromu ve francouzské metropoli. „Před i během finále v keirinu jsem nemyslel na nic jiného, než že chci zvítězit. Po vzoru středověkých bitev, které občas rád sleduju ve filmech, jsem si představoval, že jdu do války. Hlavou se mi honilo, že když neporazím já soupeře, zdolají oni mě. Vylosoval jsem si za dernou až šestou pozici, ale podařilo se mi najít vhodný okamžik k nástupu. Probojoval jsem se do čela a v posledním kole jsem uhájil vedoucí pozici před dotírajícím Ukrajincem Vynokurovem," radoval se Bábek. O to víc, že z hlediště mu s českou vlajkou v ruce držela palce přítelkyně Magdaléna. „Přítomnost nejbližší osoby mi dodávala víru a jistotu," poděkoval jí.

Měl nálepku bolestínka

Zisk evropského zlata a bronzu považuje za vyústění enormní tréninkové dřiny. „Úraz mě zocelil. Před ním jsem měl tak trochu nálepku bolestínka, teď se naopak dokážu vyrovnat s jakýmikoliv nesnázemi. Čas, po který jsem se drápal nazpět, považuju za obdobu tvrdé vojenské služby, kterou jsem já už nepoznal. Kdyby se to tehdy nestalo, možná bych v současnosti takových úspěchů nedosáhl," přemítá účastník OH 2008 v Pekingu a třetí na ME do 23 let v pevném kilometru v témže roce.

Sbírku medailí by Bábek do budoucna ještě rád rozšířil. „Chci na stupně vítězů i na mistrovství světa nebo Světovém poháru," vyhlásil směle. A v koutku duše nosí také sen o účasti na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. „V té době mi bude už třiatřicet, uvidím, zda nebudu příliš opotřebovaný. Udělám pro to ale maximum, vždyť v cyklistice je spousta jezdců, kteří v podobném věku zářili," tvrdí.

Při náročné přípravě stihl vystudovat i vysokou školu. „Bakaláře v Olomouci, magistra na Masarykově univerzitě v Brně. Zvolil jsem si obor management sportu. V diplomové práci jsem se zabýval hlavně tím, jak znovu zpopularizovat v Česku dráhovou cyklistiku a dostat sem zase nějaký kvalitní podnik. Jsem hrozně rád, že jsem k tomu úspěchy v Paříži nyní přispěl. Ohlas na ně byl totiž doma značný. Kéž by napomohly i k tomu, že se v rozumné době dočkáme v Brně vytouženého nového velodromu s dřevěným povrchem," uvítal by Bábek.

Čestmír Folk, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika