Rubriky:

Cyklistika

I mladý český lev ve službách šejků z Bahrajnu si dělá zálusk na Starou dámu

8. března 2017 12:23 - Praha

Labužnické hody čekají na české fanoušky cyklistiky v sezóně, která se právě rozjíždí. Domácí scéna má v elitních stájích WorldTour hned šest zástupců, přičemž všichni se postupně téměř jistě objeví na některém z tří největších závodů světa.

 

teambahrainmerida.com

Ve formaci Bora-Hansgrohe figurují Leopold König a Jan Bárta. První z dvojice sní o překonání českého maxima na Grand Tour, které drží v podobě páté příčky z Tour de France 2013 Roman Kreuziger. Šanci zapsat se do historie dostane devětadvacetiletý borec z Moravské Třebové při květnovém Giru, následně by v září měl absolvovat Vueltu.

„Jel jsem kombinaci Giro a Tour, ale podobu sezóny připravenou pro letošní rok jsem nezažil. Věřím, že mi bude sedět. Trať Vuelty by mi měla vyhovovat. Po Giru si člověk odpočine, nabere síly a začne znovu trénovat. Spousta lidí jako Aru či Chaves to tak v minulosti udělali a konečnému výsledku to prospělo," přemítá König.

Jeho parťák Jan Bárta jako excelentní domestik týmu by neměl chybět v sestavě pro Tour de France, kde budou k nezaplacení zkušenosti dvaatřicetiletého borce pyšnícího se starty na slavném závodě v minulých třech ročnících.

Ve hře i Štybar, Vakoč a Kreuziger...

V barvách týmu Quick-Step Floors bojují Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Jednatřicetiletý Štybar se v sezóně 2015 zaskvěl etapovým triumfem na Tour, o dva roky dříve slavil dílčí triumf na Vueltě. I letos patří bývalý cyklokrosový fenomén mezi adepty účasti na Tour, stejně jako o sedm let mladší krajan Vakoč, jenž absolvoval třítýdenní klání ve Francii předešlou sezónu.

„Jsem na long listu, ale to nemá vůbec smysl řešit. Minulý rok jsem měl Tour slíbenou a už bylo řečeno, že ji pojedu. A po závodě Kolem Švýcarska moji nominaci tým zrušil. Nechávám vše otevřené a soustředím se na jaro, aby dopadlo dobře," říká Štybar.

Pouze zranění či nepředpokládané trable mohou připravit o start na Tour de France v pozici druhého lídra týmu Orica-Scott Romana Kreuzigera. Borec pyšnící se čtrnácti starty na závodech „velké trojky" (Giro, Tour de France, Vuelta) bude krýt záda Kolumbijci Chavesovi a současně usilovat o pátou pozici v Top Ten na slavném francouzském závodě.

...a možná i Cink

A účast na Staré dámě, jak je závodu s více než stoletou tradicí, možná čeká při premiérové sezóně po přestupu z horských kol na silnici Ondřeje Cinka. Šestadvacetiletý borec se zaskvěl nejprve při závodě Tour Down Under v Austrálii, pak oslnil devátou příčku při klání Kolem Andalusie a v sobotním Strade Bianche finišoval osmnáctý, což byl nejlepší výsledek týmu Bahrajn-Merida. Podle zákulisních informací je mladý český lev, jak Cinka titulují zahraniční média, v širší nominaci.

Na italském Giru se velmi pravděpodobně objeví Jan Hirt z prokontinentálního týmu CCC Sprandi, který dostal divokou kartu. O účasti tak teoreticky mohou snít i jeho parťáci Michal Schlegel a František Sisr. A právě "vstřícnost pořadatelů" v podobě udělení divoké karty by mohla start na některém ze třech nejprestižnějších závodů planety zajistit stáji Israel Cycling Academy, jejíž dres obléká Daniel Turek.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika