Rubriky:

Cyklistika

Novým králem Tour de France je Američan Landis

23. července 2006 18:13 - PAŘÍŽ

Jeden z nejvyrovnanějších ročníků cyklistické Tour de France vyhrál Američan Floyd Landis. Jezdec stáje Phonak zvládl v sobotu klíčovou časovku a v nedělní závěrečné etapě s cílem v Paříži si bez problémů svůj triumf pohlídal. Landis tak prodloužil americkou nadvládu nad Tour, na trůně vystřídal Lance Armstronga, který ve Francii vyhrál předchozích sedm ročníků.

Landis v konečném pořadí udržel náskok 57 sekund na Španěla Oscara Pereira, třetí skončil Němec Andreas Klöden se ztrátou 1:29 minuty.

V hromadném spurtu dvacáté etapy na Champs-Elysées měl nakonec nejvíc sil vítěz prologu Nor Thor Hushovd, který tak symbolicky uzavřel 93. ročník slavného závodu.

Jediný český zástupce v pelotonu tradičního závodu Pavel Padrnos ze stáje Discovery Channel byl v závěrečné etapě klasifikován na 75. místě a celkově mu patří 65. pozice se ztrátou 2:16,45 hod. na Landise.

Zatímco v předchozích letech měla Tour suveréna v Armstrongovi, letos se bojovalo až do závěrečné časovky, která v sobotu vynesla do čela Landise. Třicetiletý kapitán stáje Phonak nakonec zvítězil po absolvování 3657 kilometrů jen o 59 sekund před Španělem Oscarem Pereirem. Loni činil konečný náskok Armstronga před Italem Ivanem Bassem téměř pět minut, o rok dříve vyhrál slavný Texasan ještě výrazněji.

Letošní Tour byla nejtěsnější od roku 1989, kdy další Američan Greg Lemond zvítězil o pouhých osm sekund před domácím Laurentem Fignonem. Tehdy se také rozhodlo až na konci v časovce.

Landis je třetím americkým vítězem Tour v historii. V minulosti pomohl Armstrongovi jako člen jeho týmu ke třem prvenstvím, nyní vystoupil z jeho stínu a dosáhl životního úspěchu. Navíc dokázal vyhrát i s poškozeným kyčelním kloubem, který mu lékaři po sezoně vymění za umělý.

"Doufám, že budu schopen se sem za rok vrátit," řekl s ohledem na blížící se chirurgický zákrok Landis, jenž za vítězství inkasoval prémii 400 tisíc eur, kterou podle obvyklých pravidel rozdělí mezi týmové kolegy.

"Jsem na Floyda velmi pyšný a mám z něj radost. Jsem hrdý na to, že znovu vyhrál Američan," uvedl Armstrong, který v závěrečném týdnu sledoval závod přímo ve Francii. Heroický výkon v 17. etapě

Žlutý trikot oblékl Landis už v jedenácté etapě, ale v Alpách pak v šestnáctý den závodu naprosto selhal. Ztratil přes deset minut a podle mnohých vypadl z okruhu favoritů na celkové vítězství. Hned následující den však Landis předvedl fantastickou sólovou jízdu a vrátil se do hry.

"Jsem bojovník, nikdy nepřestávám věřit," řekl dojatý Landis po slavnostním ceremoniálu na Champs-Elysées, který si na pódiu vychutnal se svou dcerou.

"Bylo to velmi milé slyšet americkou hymnu, když hrála na mou počest. Mohu říct, že můj návrat byl mimořádný, ale nechám na jiných, aby to posoudili. Jsem pyšný na to, jak to zvládl náš tým a jsem spokojen i s tím, jakou jsem odvedl práci. U televize to bylo určitě zábavnější, protože my jsme si prožili pár krušných chvil," prohlásil Landis, který připustil, že načerpal cenné zkušenosti jako Armstrongův pomocník.

"To bylo k nezaplacení. Naučil jsem se, jak se překonat, abych dosáhl cíle. Člověk se nikdy nesmí vzdávat," uvedl Američan, kterého triumf vynesl na druhé místo v seriálu ProTour. Zelený dres pro McEwena

Zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže získal stejně jako v letech 2002 a 2004 Australan Robbie McEwen, jenž dokázal jako jediný letos vyhrát tři etapy. Vrchařům podruhé za sebou kraloval Dán Michael Rasmussen a bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let vybojoval Ital Damiano Cunego, bývalý vítěz Giro d'Italia.

V hodnocení týmů obhájili vítězství jezdci T-Mobile, i když těsně před startem závodu vypadl z jejich sestavy jeden z favoritů Němec Jan Ullrich. Kvůli podezření z dopingu chyběl v pelotonu také loni druhý Ital Basso.

Závěrečná etapa měla podle očekávání poklidný průběh. Rozhodnuto bylo nejen o celkovém vítězi, ale i v doprovodných soutěžích, kde se na čtyřech prémiích mohly udát jen kosmetické změny v pořadí.

Při vjezdu do Paříže vzdali cyklisté hold čtyřicetiletému Vjačeslavu Jekimovovi. Ruský jezdec, jenž získal už v roce 1988 olympijské zlato ve stíhacím závodu na dráze, absolvoval svou patnáctou Tour. Během závodu si vytkl za cíl překonat rekordních 16 startů nizozemské legendy Joopa Zoetemelka, ale po dojezdu prohlásil, že končí.

Hushovd na Champs-Elysées přespurtoval McEwena a připsal si už čtvrté etapové vítězství na Tour, ale rozhodně nejcennější. "O tomhle jsem dlouho snil. Vyhrát tady je pro sprintera něco výjimečného. Mám o to větší radost, že jsem měl těžké chvíle a v horách jsem hodně trpěl, ale chtěl jsem mít šanci tady bojovat o vítězství," řekl Hushovd, kterému v úvodu Tour při spurtu transparent jednoho z diváků rozsekl ruku, takže musel vrtulníkem do nemocnice. Tam mu ránu sešili a mohl pokračovat.

Tour de France - 20. etapa
Sceaux-Antony - Paříž, 154,5 km
1. Hushovd (Nor.) 3:56:52, 2. McEwen (Austr.) 3. O'Grady (Austr.), 4. Zabel (Něm.), 5. Paolini (It.), 6. Dumoulin (Fr.), 7. Eisel (Rak.), 8. Geslin (Fr.), 9. Ballan (It.), 10. Wrolich (Rak.) všichni stejný čas, ... 75. Padrnos (ČR) -8.
Konečné pořadí
1. Landis (USA) 89:39:30, 2. Pereiro (Šp.) -57, 3. Klöden (Něm.) -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans (Austr.) -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:06, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07, ...65. Padrnos (ČR) -2:16,45

Etapy 93. ročníku Tour de France na Sport.cz
prolog 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika