Rubriky:

Cyklistika

Místo kostela jde Landis na pivo

25. července 2006 08:03 - PRAHA

Jeho rodiče jsou vyznáním mennonité, ale Floyd Landis si s nimi v tomto směru už nenotuje. Vítěz cyklistické Tour de France vyrůstal ve víře, která zakazuje televizi, zbraně či působení ve vysokých úřadech, musel chodit do kostela, jenže ve dvaceti z domova odešel a dnes života užívá plnými doušky. Místo návštěvy kostela si radši zajde na pivo, které si občas dopřál i během závodu.

Rodiče velkou radost neměli, ale už je vše zapomenuto. Matka Arlene se dokonce doma ve Farmersville chodila na Tour dívat k sousedce, protože sami televizi nemají. Ale když jejich syn dojížděl v neděli ve žlutém trikotu jako šampión do cíle na Champs Elysées, neviděli to. "U nás bylo ráno a šli jsme do kostela. V našich srdcích jsme však cítili, že si Floyd jede pro vítězství," řekla Arlene Landisová.

Třicetiletý kapitán stáje Phonak zářil štěstím. Pusa rozesmátá od ucha k uchu, fotky amerického zrzka obletěly celý svět. "Mnohokrát jsem si představoval, jak jednou tenhle závod vyhraji. Ale řeknu vám, že bych se na ty nerváky radši díval v televizi, než je na vlastní kůži prožíval," tvrdil Landis.

Narážel na trápení v 16. etapě, kdy v cílovém stoupání ztratil deset minut a všichni ho odepisovali. Ale on se hned následující den vzepjal k heroickému výkonu. V další alpské etapě všem ujel, náskok téměř stáhl a španělského lídra Pereira definitivně dorazil v časovce v předposlední den Tour. "Je těžké absolvovat třítýdenní závod bez krize. Věděl jsem, že musím bojovat. Člověk nikdy nesmí přestávat věřit ve své schopnosti," popsal recept na úspěch.

Armstrong pěl ódy

"Byl to nejlepší výkon v novodobé historii Tour," nešetřil chválou ředitel závodu Jean-Marie Leblanc. I Lance Armstrong, po němž Landis převzal žezlo v nejslavnějším závodě roku, měl pro krajana jen slova obdivu. "Jsem na Floyda pyšný. Všem ukázal, že je nejsilnější," řekl sedminásobný vítěz Tour.

Landis mu jako domestik třikrát pomáhal k triumfu, když spolu jezdili za tehdejší tým US Postal Service. "Od Lanceho jsem se hodně naučil, i když naše vztahy někdy bývaly trochu komplikované," prozradil.

Cyklista, který čtyři měsíce v roce žije a trénuje ve španělské Gironě, se stejně jako kdysi Armstrong postavil na vlastní nohy. Před loňskou sezónou Armstrongovu družinu opustil a odešel do Phonaku jako lídr. Důvěru letos švýcarskému týmu splatil i s úroky. "Změna prostředí byla nutná a rozhodně toho nelituji," přiznává Landis, jehož si Phonak už pojistil smlouvou na další sezónu. Je jasné, že za úplně jinou gáži hodnou vítěze Tour.

Šampióna čeká operace kyčle

V neděli skončený závod byl jeho posledním v sezóně. Důvod? Nezbytná operace kyčle. Dostane umělý kloub. Před dvěma lety si totiž během tréninku zlomil krček a od té doby má velké problémy. "Jezdit se s tím dá," mávne rukou a lékaři nechápavě kroutí hlavou. Podle rentgenových snímků by prý takový člověk nemohl na kole vůbec závodit, natož vyhrát Tour.

"No jo, na tu operaci půjdu. Asi je to nezbytné. Ale věřím, že se brzy vrátím. Rád bych novou sezónu stihl hned od začátku," dodává milovník rockové skupiny ZZ Top, který může příští rok měnit historii. Má šanci se stát prvním vítězem Tour po endoprotéze...

Floyd LANDIS
Narozen: 14. 10. 1975 v Lancasteru
Výška / váha: 178 / 68
Bydliště: Murrieta v Kalifornii
Stav: ženatý, manželka Amber, dcera Ryan (9 let)
Týmy: Mercury (1999-01), US Postal (2002-04), Phonak (2005-?)
Největší úspěchy:
2006 vítězství na Tour de France, Paříž-Nice, Kolem Georgie, Kolem Kalifornie
2005 9. na Tour, 3. Kolem Georgie
2004 1. Kolem Algarve
2002 2. na Dauphine Libére
Tour de France:
2006 1. místo, 1 vyhraná etapa
2005 9. místo
2004 23. místo, vítěz časovky družstev
2003 77. místo, vítěz časovky družstev
2002 61. místo

Jan Krůta, Právo

Zrušit