Rubriky:

Cyklistika

Landis popírá užití dopingu, chce očistit své jméno

28. července 2006 10:29 - NEW YORK

Ve čtvrtek se Floydu Landisovi obrátil život naruby. V neděli byl oslavován jako šampión Tour de France, o čtyři dny později šokoval jeho tým Phonak prohlášením, že během nejslavnějšího cyklistického závodu měl pozitivní dopingový test. Třicetiletý Američan ale užití steroidního hormonu testosteronu popírá a chce své jméno očistit.

Apeloval rovněž na veřejnost, aby nad ním nelámala hůl, dokud mu nebude prokázána vina. "Nemám pro to vysvětlení, jestli to byl omyl, nebo shoda různých okolností, které se během závodu udály. Nezpůsobily to ale žádné vnější zdroje testosteronu," řekl během telekonference Landis, jehož vzorek byl pozitivní po 17. etapě, kterou po heroickém výkonu s obrovským náskokem vyhrál. O dva dny později v sobotní časovce definitivně získal zpátky žlutý trikot a dojel v něm až do pařížského cíle.

Landis přiznal, že večer před klíčovou etapou měl depresi a s ostatními týmovými kolegy utápěli v hotelu žal v pivu a whisky. Na dotaz, jak může vysvětlit své neuvěřitelné sólo o den později, odvětil: "Tour má dvacet etap a každý den je k vidění nějaký neuvěřitelný výkon. Tak zkuste vysvětlit těch zbývajících devatenáct."

Pohlavní hormon testosteron produkuje tělo samo, při vědomém zneužití se aplikuje vpichem do svalu. Landis popřel, že by během třítýdenní Tour užil jakoukoli zakázanou substanci. "Ne," odvětil na přímý dotaz reportérů. Pokud však pozitivní výsledek potvrdí i analýza kontrolního vzorku, Landis o titul z Tour přijde, dostal by dvouletý trest a vítězem by byl vyhlášen Španěl Oscar Pereiro.

Věříte, že je Floyd Landis "čistý"?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Landis věří, že má velkou šanci očistit své jméno. Ale i kdyby se mu to povedlo, ví, že stín pochybností na něm už zůstane. Mohou za to i předchozí dopingové případy, které jsou cyklistikou prorostlé. "Je mi jasné, že hodně lidí si bude myslet, že jsem vinen, ještě než dostanu šanci se obhájit. Proto prosím, aby mě považovali za nevinného, než mi bude vina prokázána. Tak je to v Americe zvykem," dožadoval se.

S novináři prostřednictvím telemostu hovořil Landis z Evropy, ale nechtěl upřesnit, na kterém místě pobývá. Údajně je v Německu, kde se radí s lékaři o své problematické kyčlí, kterou si musí nechat nahradit umělým kloubem. "Určitě je šance očistit své jméno, ale bez ohledu na to, jak to všechno dopadne, už nikdy to neustane," dodal.

Landis vyhrál Tour jako třetí Američan v historii; předchozích sedm ročníků si pronajal pro svoji show Lance Armstrong, v 80. letech vévodil pelotonu Greg LeMond. Ten na dálku apeloval na rodáka z Pensylvánie, aby buď dokázal svou nevinu, nebo se zachoval čestně. "Jestli je Landis nevinný, pak musí udělat všechno pro to, aby se očistil. Jestli ale bude i druhý vzorek pozitivní, doufám, že nebude zapírat, zapírat a zapírat jako spousta sportovců před ním," řekl LeMond agentuře Reuters.

Podle LeMonda předchozí incidenty a tresty za doping byly pro cyklistiku jen malými otřesy. Aby se skutečně zbavila ostudy a získala zpět ztracenou důvěru, potřebuje zemětřesení. Podle některých francouzských deníků přesně to Landis podezřením z dopingu způsobil.

ČTK, Sport.cz

Zrušit