Za Landisovým výkonem prý nemůže být jen testosteron

6. srpna 2006 13:06 - PAŘÍŽ

Užití samotného testosteronu nemůže podle francouzského dopingového experta vysvětlit strhující výkon, jaký předvedl Floyd Landis v 17. etapě Tour de France, den po svém naprostém selhání v předchozí alpské části. Americký cyklista měl po drtivém vítězství pozitivní test právě na testosteron.

Francouzský antidopingový výbor v sobotu oficiálně potvrdil, že vysokou hladinu testosteronu v Landisově těle způsobil syntetický hormon. To popírá obhajobu cyklisty, že testosteron vyprodukovalo jeho tělo přirozenou cestou.

"Pokud došlo k porušení dopingových pravidel, šlo s největší pravděpodobností o užití koktejlu z testosteronu a nějaké další látky, kterou ještě neznáme," řekl agentuře Reuters Gerard Dine, expert francouzské výzkumné organizace.

"Pokud by ale šlo o přirozený testosteron, nejpravděpodobnějším scénářem by bylo, že šlo o užití nějakého nového umělého steroidu typu THG, ovšem ne THG samotného. V takových případech se totiž normální hladina testosteronu zvyšuje," dodal.

Pomoci mohly i léky na kloub

Landis mohl podle Dineho k dopingu využít i svých obecně známých problémů s kyčelním kloubem. "Jelikož měl kvůli kyčli předepsané léky na bázi kortikoidu, ideální by bylo zvýšit dávku," řekl Dine.

Stáj Phonak Landise po potvrzení pozitivního výsledku vzorku B propustila a cyklista s největší pravděpodobností přijde o titul z Tour. Navíc ho čeká disciplinární řízení, v němž mu hrozí dvouletý zákaz startů.

Pozitivní test na testosteron mělo v poslední době více sportovců v čele se světovým rekordmanem v běhu na 100 metrů Justinem Gatlinem. Stejnou látku odhalily testy i u sprinterů Ahama Okekeho z Norska a Gábora Dobose z Maďarska.

"Doping testosteronem je velice účinný. Je to stále běžná praxe, protože při orálním užití je těžké ho zjistit," řekl Dine s tím, že hormon se pak v těle rychle odbourává. "Testosteron samotný však nemůže vysvětlit výkon, jaký předvedl Landis v sedmnácté etapě Tour," dodal.

ČTK

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: