Český biker Prokop získal světový titul ve fourcrossu

25. srpna 2006 08:31 - ROTORUA

Český reprezentant Michal Prokop získal titul mistra světa ve foucrossu horských kol. Na šampionátu na Novém Zélandu ve finále porazil na trati ve městě Rotorua všechny tři soupeře a navázal na triumf z roku 2003. Stříbro vybojoval Švýcar Roger Rinderknecht, bronzovou medaili má Guido Tschugg z Německa.

Prokop tím završil skvělou sezónu, v které se již před závěrečným závodem stal i celkovým vítězem Světového poháru. V pěti dosud odjetých dílech dokázal čtyřikrát zvítězit.

Na mistrovství světa byl pětadvacetiletý český jezdec nejrychlejší již ve středeční kvalifikaci a také ve všech vyřazovacích jízdách se mu soupeři dívali na záda.

"Jezdilo se mi skvěle. Dařily se mi starty a pokaždé jsem vedl již v první zatáčce. Jen ve finálové jízdě do mě trochu v té první narazil Tschugg, ale ustál to a potom již nebyl problém," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK Prokop.

V desítce také Maroši

Také před rokem patřil na MS k největším favoritům, ale po pádu si zlomil kotník. "Proto mě návrat na světový trůn těší dvojnásobně," uvedl Prokop, který před nedávnem skončil čtvrtý na světovém šampionátu v bikrosu a v dubnu startoval i na mistrovství světa v dráhové cyklistice.

Vrcholem závodu měl být souboj Prokopa s obhájcem zlata z italského Livigna Američanem Brianem Lopesem. Ten zajel v kvalifikaci druhý nejrychlejší čas, ale v semifinále upadl a jeho medailové naděje se rozplynuly.

Do nejlepší desítky se prosadil i další český reprezentant Michal Maroši, který skončil třetí v "malém" finále a celkově obsadil sedmou příčku. Kamil Tatarkovič skončil dvanáctý a Lukáš Tamme obsadil jednadvacátou příčku.

V závodě žen postoupila v Rotorue do finále česká reprezentantka Jana Horáková. V boji o medaile obsadila poslední čtvrtou pozici a cenný kov jí unikl. Titul získala podle předpokladů Američanka Jill Kintnerová, která tím obhájila svůj loňský triumf.

Výsledky - foucross:
Muži: 1. Prokop (ČR), 2. Rinderknecht (Švýc.), 3. Tschugg (Něm.), 4. Atherton (Brit.), 5. Wichman (Niz.), 6. Longden (Brit.), 7. Maroši (ČR), 8. Lopes (USA), ...12. Tatarkovič, 21. Tamme (oba ČR).
Ženy: 1. Kintnerová (USA), 2. Beertenová (Niz.), 3. Molciková (Rak.), 4. Horáková (ČR), 5. Goughová (Brit.), 6. Buhlová, 7. Llanesová, 8. Vogtová (všechny USA).

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.