Fuksa vybojoval na Evropských hrách druhou medaili. Čtyřkajak překvapil, vyšel naprázdno

Kanoista Martin Fuksa se z Evropských her vrátí jako dvojnásobný medailista. Po pondělním stříbru z kilometrového závodu dnes v Mingačeviru skončil třetí ve sprintu na 200 metrů. Naopak český čtyřkajak v Ázerbájdžánu na medaili překvapivě nedosáhl. Ve finále na 1000 metrů skončili Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba čtvrtí.

Kanoista Martin Fuksa po zisku první medaile na Evropských hrách.

Dvaadvacetiletý Fuksa v dramatickém finiši o pouhých 46 tisícin nedosáhl na druhé místo, které obsadil domácí Valentin Děmjaněnko. Sám pozici na stupních vítězů uhájil o 11 tisícin před Andrejem Krajtorem z Ruska, a to díky mocnému kopnutí lodi do cíle, za nímž se převrhl. Zvítězil Henrikas Žustautas z Litvy.

"Třetí místo je naprostá paráda," radoval se Fuksa. "Měl jsem suprový start a tím jsem si na začátku hodně pomohl. Doufal jsem, že to udržím, ale že z toho bude nakonec třetí místo, to jsem netušil. V závěru jsem ještě vypadl (z lodě) a hlavou mi proběhlo, že tím jsem si to zkazil," řekl kanoista, který v první verzi výsledků na třetím místě nefiguroval. Oficiální verdikt z něj ale vzápětí udělal dvojnásobného medailistu Evropských her.

Proud, nebo tráva? Nevím, říkal Štěrba

To favorizovaná posádka čtyřkajaku zažila opačné pocity. Mistři světa, trojnásobní evropští šampióni a bronzoví medailisté z olympijských her v Londýně prohráli ve finiši kilometrové jízdy o pouhých 58 tisícin s třetími Bělorusy.

"Nebyl to vydařený závod, ale nedokážeme přesně říct, jak to ovlivnily podmínky na trati. Proud nebo tráva, kterou jsme měli v cíli na kormidle... Pocitově nám to tady nevyšlo dnes ani v rozjížďce," řekl Štěrba novinářům.

Úspěšné české kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety a Evropské hry jsou první akce, ze které se vrátí domů bez medaile. "Těžko říct, co se stalo. Náš standard je výš, nemyslím výsledkově, ale spíš pocitem z jízdy. Malý odstup na třetí místo nás mrzí, ale spíše nás mrzí, že jsme nepředvedli, čeho jsme schopní," doplnil Štěrba.

Na kanálu v Mingačeviru zvítězila maďarská posádka Zoltán Kammerer, David Tóth, Tomás Kulifai a Daniel Pauman s téměř sekundovým náskokem před Rusy.

Soutěže v rychlostní kanoistice na premiérových hrách skončily. Pro české barvy ještě kajakář Lukáš Trefil vybojoval šesté místo v neolympijském vytrvalostním závodě na 5000 metrů, jeho kolegyně Anna Kožíšková byla jedenáctá a sprinter Filip Šváb dopádloval osmý.

Kostelecký je ve hře o finále v trapu

Puškařka Nikola Mazurová obsadila sedmé místo ve střelbě ze vzduchovky. Dvacetiletá reprezentantka, jež na loňském mistrovství světa vybojovala pro Českou republiku v třípolohové střelbě z malorážky jedno ze dvou dosavadních účastnických míst na olympijských hrách v Riu, byla sedmá už v kvalifikaci. V osmičlenném finále vypadla jako druhá v pořadí.

David Kostelecký je po třech kolech kvalifikace v trapu ve hře o finále, s dvěma chybami ze 75 ran je jedním z osmi střelců, kteří se dělí o páté místo. Jiří Lipták má před středečním pokračováním soutěže o jeden zásah horší výsledek.

"Nebylo to úplně jednoduché, foukal vítr. Kdyby to bylo o jeden terč lepší, byl bych více spokojený. S tímhle se ale dá pracovat, uvidíme ve středu. To už budou všichni nervóznější a budou hrál roli i nervy," řekl Kostelecký. Lipták věří, že druhý den mu vyjde lépe. "Zažil jsem lepší dny než tenhle. Doufám ale, že to ještě půjde dohnat. Byla škoda, že mi nevycházely druhé rány. Když jsem minul první, druhá mě nepodržela," litoval Lipták.

Stolní tenistka Renata Štrbíková v prvním kole dvouhry neztratila ani set s kyperskou soupeřkou Luizou Kureaovou. Zato skončil Tomáš Konečný po těsné prohře 3:4 s Maďarem Danielem Kosibou. V soutěži plážových volejbalistek mají oba české páry po dvou zápasech bilanci 1:1, Diana Žolnerčíková s Martinou Jakubšovou a Karolína Řeháčková s Eliškou Gálovou dohrají skupiny ve středu.

Zápasnice Adéla Hanzlíčková vyhrála úvodní duel ve váze do 63 kg nad Maďarkou Gabriellou Sleiszovou, pak ale stříbrná medailistka z mistrovství Evropy do 23 let nestačila ve čtvrtfinále na Švédku Hennu Johanssonovou. Doboxováno má v Baku David Hošek (do 91 kg).