Harrington obhájil triumf na British Open

SOUTHPORT

Irský golfista Padraig Harrington vyhrál stejně jako loni British Open. V posledním kole 137. ročníku nejstaršího turnaje světa v neděli zahrál 69 ran, jednu pod par hřiště Royal Birkdale v Southportu, a zvítězil s výrazným náskokem čtyř úderů před Ianem Poulterem.

Největším překvapením soutěže bylo vystoupení australského veterána Grega Normana, který po třech kolech vedl, ale dnes si připsal 77 ran a klesl na dělené třetí místo. Třiapadesátiletý hráč, jenž se už vrcholovému golfu nevěnuje, se mohl stát suverénně nejstarším vítězem British Open. Na Harringtona nakonec ztratil šest úderů.

Turnaj dotovaný částkou 122,5 milionu korun se nevydařil Alexi Čejkovi. Český rodák s německým pasem, který se na British Open kvalifikoval po třech letech, neprošel cutem do víkendového finále a obsadil dělené 84. místo.

Zatímco před rokem Harrington vyhrál až v dodatečném rozstřelu se Španělem Sergiem Garcíou, tentokrát dohrával závěrečné jamky v klidu. Přitom nad jeho účastí v turnaji visel otazník kvůli zraněnému zápěstí. "Uplynulý rok jsem si jako vítěz British Open náramně užil a nechtěl jsem se toho vzdát. Vrátit se a obhájit titul je fantastické. Přesvědčil jsem sám sebe, že to mohu dokázat a povedlo se," liboval si šestatřicetiletý hráč, který získal prémii přes 25 miliónů korun.

Norman nenavázal na tituly

Norman nenavázal na tituly z let 1986 a 1993, i když po sobotě se zdálo, že k tomu má blízko. "Jsem zklamaný, když to řeknu slušně. Dneska to bylo náročné, ale můžu mít hlavu vztyčenou. Padraig vyhrál velmi přesvědčivě," uvedl Australan, kterému přímo na hřišti fandila novomanželka Chris Evertová, bývalá tenisová hvězda.

V úvodu turnaje bičoval golfisty chladný déšť, v neděli už se hrálo za slunečného počasí, ale život hráčům nadále komplikoval silný vítr. Na děleném osmém místě skončil Jihoafričan Ernie Els, někdejší první hráč světa, který v pondělí dorazí do České republiky jako host třetího ročníku Mezinárodního týdnu golfu na Karlštejně.