Rubriky:

Golf

Nicklausovi je sedmdesát

21. ledna 2010 07:59

Jack Nicklaus, nejúspěšnější hráč, jakého kdy golf viděl, má ve čtvrtek sedmdesátiny. Posledního vítězství se Američan dočkal tři dny před jubileem. 

 

John Sommers II, Reuters

Při svém prvním profesionálním startu, na Los Angeles Open 1962, vydělal 33 dolarů a 33 centů. V neděli při svém posledním vítězství, na Champions Skins Game na Havaji, ve dvojici s Tomem Watsonem inkasovali dohromady 350 000 dolarů.

Mezi těmito dvěma milníky leží úspěchy na několik golfových životů. Nicklaus je stihl vměstnat do jediného.

Osmnáct vítězství a k tomu devatenáct druhých míst na majorech. Sedmdesát tři titulů na PGA Tour, z toho první i poslední z majoru - od US Open 1962 po Masters 1986. Aspoň jeden titul v sedmnácti sezonách za sebou (1962-78). Šest startů v Ryder Cupu a šest týmových vítězství. Účast v 156 majorech za sebou, od US Open 1957 (jako amatér) po US Open 1998...

Jeho přezdívku Zlatý medvěd vymyslel v roce 1960 australský novinář, když se snažil Nicklause popsat v článku. Nicklaus sám napsal nebo byl spoluautorem patnácti knih. V kariéře zahrál dvacet hole-in-one. Jako první v historii získal na prize money dva, tři, čtyři a pět milionů dolarů. Dodnes je v top ten nejlépe vydělávajících golfistů díky milionům dolarů za design hřišť, z nichž jedno bude i na Slovensku. Jeho portrét se v roce 2005 objevil na dvou milionech pětilibrových bankovek vydaných Bank of Scotland. Pořádá turnaj Memorial v Ohiu a zrovna na jeho narozeniny se hraje Bob Hope Classic na hřišti s designem a jménem Jacka Nicklause.

Dnešní sedmdesátiny tráví Nicklaus se ženou Barbarou, nejstarším synem Jackiem a několika přáteli na Vánočním ostrově v Indickém oceánu. Rybaří a častěji než golf hraje tenis. A co na svůj život a věk říká? "Nikdy jsem se neohlížel zpět," odmítl bilancovat při nedávné telekonferenci, věnované právě sedmdesátinám.