Golfista Scott si jako první Australan oblékl zelené sako

Augusta

Golfista Adam Scott si jako první Australan oblékl zelené sako za triumf na Masters, prvním majoru sezóny. V napínavém závěru v Augustě měl po čtyřech kolech skóre devět ran pod par společně s Argentincem Ángelem Cabrerou a vítěze z roku 2009 porazil díky birdie na druhé jamce rozstřelu.

Australan Adam Scott v zeleném saku pro vítěze.

Australský úspěch podtrhl třetím místem Jason Day, který zahrál o dvě rány více, a na děleném čtvrtém byl s Tigerem Woodsem ještě Marc Leishman.

"Je to neuvěřitelný pocit být v této pozici. Je to velká pocta," řekl Scott poté, co mu loňský vítěz Bubba Watson pomohl do slavného zeleného saka. "Na nic jsem během finále nemyslel, jen se snažil zahrát přesně jeden míč za druhým."

Scott i Cabrera skončili po čtyřech kolech s výsledkem 279 ran. Na první dodatečné jamce zahráli na osmnáctce oba par, proto se pokračovalo na desítce a podle statistik letos nejtěžší jamku na hřišti pokořil Scott patem do birdie.

Rozstřel rozhodl o vítězi Masters v Augustě popáté za uplynulých jedenáct let a podruhé za sebou. Watson loni porazil Jihoafričana Louise Oosthuizena. Cabrera před čtyřmi lety triumfoval v dodatečném souboji dokonce tří golfistů.

Australané skončili před letošním triumfem Scotta na Masters osmkrát na druhém místě, třikrát z toho slavný Greg Norman. "Greg mě jako všechny z nás inspiroval, část titulu patří i jemu. Jsem nadšený, že jsem to prolomil zrovna já," řekl Scott.

Za titul bral 1,4 miliónu dolarů

Od malička slýchal, že je předurčen ke golfové slávě. Má učebnicový švih, ale dlouho se nemohl s tíhou očekávání vyrovnat. V neděli ale bylo vše jinak a Scott slavil svůj první triumf na turnaji kategorie major.

"Jsem na sebe nesmírně pyšný a na každého, kdo mi kdy pomohl," uvedl Scott, který inkasoval za vítězství odměnu 1,4 miliónu dolarů a ve světovém žebříčku se posunul na třetí místo. Stal se navíc prvním Australanem, který kdy Masters vyhrál.

"Prožívám nádherné chvíle, jen těžko se to popisuje, ale konečně do sebe všechno zapadlo," uvedl Scott, z kterého se rázem stal doma národní hrdina. Lidé v Austrálii, kde hraje golf skoro každý, ráno troubili, radostně pokřikovali a i rozhlas přerušil rozhovor s předsedkyní vlády, aby oznámil, že Scott právě ovládl Masters.

Scottův otec Phill vedl syna do jeho devatenácti let a mladý hráč rychle stoupal mezi elitu. Ještě jako teenager se stal profesionálem a první titul získal už v roce 2001 v Jižní Africe na European Tour a v dalším roce přidal další dvě výhry.

Na americké PGA slavil triumf v roce 2003 a o rok později ovládl The Players Championship, neoficiální pátý major. Zdálo se, že bude jen otázkou času, kdy uspěje na jednom z turnajů velké čtyřky, ale trvalo mu to ještě devět let.

Idolem Scotta nebyl nikdo jiný než jeho slavný krajan Greg Norman, který se stal postupně jeho přítelem i rádcem. V roce 2009 ho Normam vzal do týmu pro Prezidentský pohár, i když se Scottovi nedařilo. "Hrál jsem tehdy strašně, ale Greg mi věřil a já si začal taky věřit a byla to pro mě velká motivace," řekl Scott. "Začal jsem znovu, měl v Gregovi velkou oporu a zase hrál dobře," vyprávěl.

Objetí s otcem

Scott začal znovu vyhrávat a angažoval za caddieho Steva Williamse, který se rozešel s Tigerem Woodsem. Už v roce 2011 se podělil na Masters o druhé místo, vloni jej postihl herní kolaps na British Open, kde v závěru ztratil náskok čtyř ran. "Přes velké zklamání a frustraci jsem věděl, že na to mám, a hleděl jsem dopředu," řekl Scott.

V momentu, kdy dvaatřicetiletý golfista v neděli proměnil birdie pat na druhé jamce rozstřelu, nejdříve zajásal a vystřelil ruce k nebi. Pak hned našel mezi diváky svého otce a objal se s ním. "Řekl, že nic lepšího neexistuje, a je to pravda. Táta je skvělý, vždycky jsem ho měl na blízku v dobách dobrých i zlých, i loni na British Open a jsem moc rád, že jsem ho za jeho péči mohl takhle odměnit," řekl Scott.

Dědeček si musí počkat

Třiačtyřicetiletý Cabrera, který se mohl stát první dědečkem, který by vyhrál Masters, byl překvapením turnaje. V poslední době se mu nedařilo a v žebříčku byl až na 269. místě. "Takový je golf. Byl bych nadšenější, pokud bych zvítězil, ale Adam je dobrý vítěz a jsem i z jeho výhry nadšený," řekl Cabrera.

Čtyřnásobný vítěz turnaje a favorit Woods zahrál poslední den v dešti 70 ran, což mu stačilo alespoň na posun na dělené čtvrté místo. "Mám dojem, že jsem hrál dobře, a to je dobré znamení," řekl Woods, kterému po druhém kole hrozila diskvalifikace za špatný drop, ale nakonec mu rozhodčí udělili dvě trestné rány.

Čtrnáctiletý Číňan osmapadesátý

Do historie Masters se zapsal Číňan Kuan Tchien-lang. Ve čtrnácti letech se stal nejmladším hráčem historie, který prošel cutem na turnaji kategorie major i na americkém okruhu PGA Tour. S 300 údery nakonec obsadil 58. místo.