Spieth ovládl golfové Masters a oblékl se do zeleného saka

Augusta

Americký golfista Jordan Spieth poprvé ovládl Masters a oblékl se do zeleného saka pro vítěze. Jednadvacetiletý mladík kraloval na hřišti v Augustě suverénně od prvního kola a skončil se skóre -18, čímž vyrovnal rekord turnaje Tigera Woodse. Spieth si tak připsal na konto premiérový titul z turnaje kategorie major a ve světovém žebříčku se posunul na druhé místo, nejvýše v kariéře.

Americký golfista Jordan Spieth ovládl golfové Masters a oblékl se do zeleného saka.

Spieth cestou za triumfem překonával letité rekordy Masters. Zahrál nejvíce birdie v turnaji, celkem 28. Vytvořil nejnižší skóre po dvou (130 ran) i po třech kolech (200). Ve finále se dokonce dostal jako první historii až na 19 ran pod par, ale kvůli bogey na poslední jamce klesl na 270 ran po čtyřech kolech. Takový výsledek v Augustě zahrál pouze Woods při svém prvním titulu rovněž v 21 letech v roce 1997.

"Tohle je nejúžasnější den v mém životě. Tenhle turnaj je v golfu nejvíc a je opravdu splněným snem ho vyhrát. To byl můj hlavní cíl," řekl Spieth, po Woodsovi druhý nejmladší vítěz Masters. "Finálové kolo ale bylo nervydrásající," řekl.

Do turnaje vstoupil Spieth jako jeden z favoritů, ale nečekalo se, že ho promění ve svoji exhibici. V prvním kole zahrál skvělých 64 ran, soupeře si držel od těla a jeho nejmenší náskok byl tři rány. Nakonec zvítězil o čtyři údery před Angličanem Justinem Rosem a trojnásobným držitelem zeleného saka Philem Mickelsonem z USA.

McIlroy skončil čtvrtý

Čtvrtý s odstupem šesti ran skončil vedoucí muž světového žebříčku Rory McIlroy. Severoirský golfista si tak musí počkat na zkompletování kariérního grandslamu. "Poslední kolo jsem hrál dobře a můžu být nakonec spokojený, jak jsem se zlepšoval," řekl McIlroy a ocenil vítěze: "Jordan začal fantasticky a impozantně si náskok držel po celou dobu."

Solidní turnaj má za sebou i bývalá světová jednička Woods. Čtyřnásobný vítěz Masters hrál poprvé po dvouměsíční pauze a skončil na děleném 17. místě. "Jsem na sebe pyšný," řekl devětatřicetiletý Woods, který skončil 13 ran za Spiethem.

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě (dotace 9 miliónů dolarů, par 72):