Golfista Koepka vyhrál s náskokem čtyř ran US Open

Erin

Americký golfista Brooks Koepka, rekordman českého hřiště na Kunětické Hoře, se stal s náskokem čtyř ran vítězem 117. ročníku US Open. Svůj první titul kategorie major vybojoval na linksovém hřišti Erin Hills s šestnácti ranami pod par, čímž vyrovnal nejnižší skóre turnaje.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Koepka vyhrál poprvé v kariéře golfové US OpenVideo: sntv

Sedmadvacetiletý Koepka zahrál ve finále -5, do čela se dostal šest jamek před koncem a do trháku šel díky třem birdie v řadě na čtrnáctce až šestnáctce. O druhé místo se dělili jeho krajan Brian Harman a Japonec Hideki Macujama.

"Je úžasné, že se moje jméno objeví na poháru, na kterém je tolik velikánů. Je to čest," řekl Koepka, který v roce 2013 skončil sedmý na turnaji druhé evropské ligy u Pardubic na Kunětické Hoře, kde výkonem 62 ran drží rekord hřiště.

Koepka ve finále profitoval i z rady svého kamaráda a loňského vítěze US Open Dustina Johnsona. První hráč světa letos neprošel cutem a před nedělním kolem si s Koepkou volali. "Řekl mi jen pár věcí, hlavně, abych zůstal trpělivý až do konce a hrál, jak umím," prozradil Koepka.

Na majorech se v poslední době střídají vítězové. Koepka je již sedmým nováčkem v řadě, který slaví triumf na turnaji velké čtyřky. Dvakrát po sobě naposledy vyhrál Jordan Spieth z USA, předloni vítěz Masters a US Open.

Turnaj se nevydařil favoritům. Vedle Johnsona neprošli cutem ani Severní Ir Rory McIlroy a Australan Jason Day. Poprvé od zavedení žebříčku v roce 1986 tak skončili po dvou kolech všichni hráči z první trojice světového pořadí.

US Open, golfový turnaj kategorie major v Erinu (dotace 12 miliónů dolarů, par 72):