Rubriky:

Lakros

Začíná nadstavbová část boxlakrosové ligy

1. března 2010 08:44

Úvodním zápasem mezi obhájcem titulu LCC Radotín a LC Pardubice bude v úterý 2. 3. zahájena jarní část Národní boxlakrosové ligy. Po podzimní základní části se jedenáct účastníků soutěže rozdělilo do dvou výkonnostních skupin, ve kterých se rozhodne o nasazení do závěrečného play-off.

 

V horní, „zlaté“ skupině jsou prvním týmem Custodes Radotín, vítěz NBLL v posledních čtyřech letech, který určitě patří k největším favoritům i v letošním ročníku. Tým absolvoval zimní kondiční přípravu, ve které nechyběly ani běžky, a hru trénoval v nové městské hale v Radotíně.

Cíle pro jaro jsou podle trenéra Patrika Procházky dva – uspět na tradičním Memoriálu Aleše Hřebeského v silné konkurenci zámořských týmů a samozřejmě prodloužit vítěznou sérii v NBLL.

Druhý loňský finalista – TJ Malešice – se v poslední době zlepšuje a letos si jistě brousí zuby na post nejvyšší. Pokud by to vyšlo, bylo by to vítězství po dlouhých 13 letech. V malešickém týmu je řada mladých hráčů, kteří se rychle zlepšují. Spolu se zkušenými Martinem Mrlíkem a Tomášem Beranem budou velmi pravděpodobně patřit k největším konkurentům radotínských Custodů.

Mladý radotínský celek ForFun si splnil postupný cíl už postupem do zlaté skupiny. Ten si vybojoval až v posledním zápase základní části, když zvítězil nad SK Lacrosse Jižní Město.

Do jarní části vstupuje Fortun s cílem obsadit čtvrté místo, a vstoupit tak do play-off z výhodné pozice. Je celkem pravděpodobné, že se mu to může podařit, pokud si tým udrží na hostování kvalitní hráče z LCC Radotín i pro play-off.

SK Lacrosse Jižní Město, vítěz NBLL z let 2000-2005, prochází generační obměnou a pokud chce pomýšlet na nejvyšší příčky, bude se zřejmě muset poohlédnout po zahraničních posilách pro vyřazovací část. Podobně tomu bylo ve finále ligy v roce 2008, ve kterém v týmu Jižního Města nastoupili dva Kanaďani, a Jižní Město podlehlo LCC Radotín až v prodloužení pátého zápasu.

„Veteránský“ radotínský tým Falcon Millionaires drží stabilní formu a vzhledem k tomu, že se jedná o mužstvo s nejvyšším věkovým průměrem, je to celkem pochopitelné. Cílem Falconů je také umístění do čtvrtého místa, ale budou to mít o mnoho těžší než v minulých letech. Konkurence sílí a mladé týmy jako ForFun či SK Lacrosse Jižní Město budou zcela jistě nepříjemnými soupeři.

Posledním týmem zlaté skupiny jsou Pardubice, jediný mimopražský celek mezi elitou. Pardubičtí jako jedni z mála disponují pro zimní přípravu krytou halou a to by mohla být v úvodu nadstavby jejich výhoda. Jestli to tak bude, se ukáže už v úterý v zápase s LCC Radotín.

Spodní „stříbrná“ skupina zahajuje jarní část 13.-14. 3. turnajem v Praze. O konečné pořadí na 7.-11. místě budou bojovat týmy Old Dogs Plzeň, LC Slavia Praha, LC Highlanders, LK Kroměříž a Bats Bratislava.

Nejbližší zápasy

2. 3., 19.00, LCC Radotín – LC Pardubice
12. 3., 19.00. ForFun – TJ Malešice
14. 3., 16.00. LCC Radotín – Falcon Millionaires

Všechny tři zápasy se hrají na hřišti TJ Sokol Radotín, Vykoukových 622/2, Praha-Radotín.

Kompletní rozpis Národní boxlakrosové ligy najdete na www.lacrosse.cz a na www.lcc-radotin.cz.

Boxlakros

– Boxlakros (boxlacrosse nebo indoor lacrosse) je forma mužského lakrosu hraná na hřišti s mantinely; odtud název: box, tj. uzavřený prostor, „krabice“.

– Podobně jako v hokeji hraje pět hráčů a brankář a jde o kontaktní sport – je možné vyseknout míč soupeři z lakrosky a smí se bránit tělem.

– Hráči mají helmy s ochranou obličeje, rukavice, chrániče ramen a loktů, celkově je výzbroj ve srovnání s hokejem lehčí a umožňuje lepší pohyb. Lakroska je zhruba metr dlouhá s plastovým okem, které je opatřeno výpletem.

– Hraje se tvrdým, plným míčkem z gumy, který je těžký zhruba jako puk. Obdobnou razanci mají i střely.

– Branky jsou o něco menší než hokejové – 145x123 cm.

– Brankář má robustní výstroj a širokou lakrosku.

– Hraje se 4x 15 minut čistého času.

– Tým má po získání míče 10 s na to, aby ho vyvezl na útočnou polovinu, a celkem 30 s na to, aby vystřelil na branku. Zasáhne-li střela brankáře nebo branku (tyč), třicetivteřinový limit se obnovuje. Hra je tím pádem rychlá a atraktivní, zdržování neexistuje.

– Hráč se s míčem nesmí vrátit z útočné na obrannou polovinu.

– Za fauly se podobně jako v hokeji vylučuje na dvě minuty, za zvlášť hrubé zákroky na pět minut nebo i do konce zápasu.

 

Národní boxlakrosová liga

NBLL je nejvyšší boxlakrosovou soutěží v ČR a účastní se jí i týmy ze Slovenska (vloni i z Polska). Soutěž hraná systémem podzim–jaro má tři části:

1. Základní část – Hrála se na podzim. Ve dvou rovnocenných skupinách, do kterých byly týmy nasazeny podle umístění v předchozím ročníku, se utkaly týmy jednou každý s každým.

2. Nadstavba – Tři nejlepší týmy z každé základní skupiny postoupily do horní „zlaté“ skupiny. Do hodnocení se započítávají výsledky vzájemných zápasl ze základní části, na konci nadstavby budou mí týmy za sebou dvě kola zápasů každý s každým.

Obdobně budou týmy na 4.-6. místech základních skupin bojovat v dolní „stříbrné“ nadstavbové skupině.

3. Play-off – Pořadí ve „zlaté“ skupině rozhodne o nasazení týmů do čtvrtfinále. Sedmou a osmou čtvrtfinalovou pozici obsadí nejlepší dva týmy ze „stříbrné“ skupiny.

Čtvrtfinále se hraje na jedno utkání (1.-8., 2.-7., 3.-6. a 4.-5.)

Semifinále se hraje na dvě vítězná utkání.

Finále se hraje na tři vítězná utkání.

Poražení semifinalisté sehrají jedno utkání o 3. a 4. místo.

Poražené týmy ze čtvrtfinále a týmy na 9.-11. místě po nadstavbě hrají systémem play-off o 5.-11. místo.


Časová osa: Lakros