Lakros

Švédové vrátili Čechům porážku ze základní skupiny

21. července 2010 08:09

Česká reprezentace prohrála na mistrovství světa ve fieldlakrosu se Švédskem 8:15. Seveřané tak oplatili českému týmu porážku ze základní skupiny a odsoudili ho k bojům o celkové 13.–16. místo v turnaji.

Pavel Semerák

Švédsko–Česká republika 15:8 (3:3, 2:0, 6:1, 4:4)

Švédové se ujali vedení už v první minutě. Na druhý gól se ale čekalo až do minuty desáté, kdy zvýšil na 2:0 Axelsson. V 15. a 17. minutě se prosadil na české straně Brian Hubschmann a bylo vyrovnáno. Do konce první čtvrtiny přidal ještě každý tým po góle.

Druhá perioda patřila co do skóre Švédům. Ve 29. a 35. minutě se strefil Alexander Edena, v obou případech po asistenci Jonase Drakenberga.

Po změně stran o půli přidal šestý gól Švédů David Browning, o čtyři minuty později Petr Poupě z nahrávky Emila Moravce v přesilovce snížil. Druhá polovina třetí čtvrtiny však jednoznačně patřila skandinávskému týmu. Švédové nastříleli pět branek a o třetí přestávce vedli rozdílem sedmi branek 11:7.

Do závěrečné periody se český tým přece jen vzchopil. Ihned po zahájení hry skóroval Emil Moravec a další dva góly v e druhé a páté minutě přidali Petr Poupě a Tomáš Beran. V 8. a 13. minutě ale Švédové kontrovali a po snížení Briana Hubschmanna přidali v závěru zápasu další dva góly a upravili tak na celkových 15:8.

Švédové se dokázali poučit ze zápasu ve skupině. Hráli agresivněji, možná až brutálně a český tým si odnesl ze zápasu pestrou sbírku šrámů a zranění. Do zápasu konečně po pauze nastoupil Jakub Nováček, po tvrdých zákrocích seveřanů ale mají potíže Jakub Hanzlík, Aleš Veselý, Dominik Pešek a Martin Hodaň a Chet Koneczny si vysloužil několik stehů na bradě.

Švédové předčili český tým v rozhozech, markantní byla jejich převaha v počtu vybojovaných volných míčů a dominovali i ve střelbě. Zatímco Thommy Kralovenec si připsal 12 zákroků, Jonathan Andreassen v brance Švédů zasahoval jen pětkrát. Zejména v poslední periodě si Švédové vynutili spoustu přesilovek a posledních pět minut zápasu hráli Češi téměř nepřetržitě v oslabení.

Češi tak skončí na turnaji nejlépe třináctí. Ve středu mají volný den a ve čtvrtek je čeká další zápas proti Novému Zélandu, který rozhodne, jestli ve svém posledním vystoupení budou bojovat o třinácté nebo o patnácté místo. Nový Zéland by podle předpokladů měl být slabším soupeřem.

Šestičlenná elitní skupina dohrála své zápasy v úterý, ale o pořadí bylo víceméně rozhodnuto už před nimi. Kanada porazila Anglii 17:6 a postupuje do semifiále z prvního místa, druhým přímým postupujícím je tým USA, který v posledním zápase zdolal Japonsko rovněž snadno 19:5. V zápase o páté místo ve skupině nedala Austrálie šanci Německu a vyhrála 22:4.

Přemožitel českého týmu, Skotsko, mohutným finišem v poslední čtvrtině zlomil Irsko, vyhrál 15:9 a v zápase o účast v semifinále se střetne s Japonskem. Až ve třetím prodloužení rozhodli zlatým gólem Nizozemci o svém vítězství nad Walesem a i oni budou bojovat o možnost zahrát si semifinále. Jejich soupeřem v play-in game bude Anglie.

Fenomenální Josh Coveleski, Američan v polském dresu, nastřílel Slovensku sedm góů a na další dva přihrál, a byl tak hlavním strůjcem vítězství nováčka turnaje. Coveleski s 29 góly a pěti asistencemi suverénně vede tabulku střelců i kanadské bodování turnaje. Nás může těšit že na celkovém 6.–7. místě kanadského bodování se drží Brian Hubschmann, Emil Moravec je 23. Poláci si zahrají ve středu odvetu proti Finsku a vítěz tohoto klání se může prokousat pavoukem až k celkovému devátému místu. Slováci budou hrát nejlépe o celkové 17. místo.

Turnaj již skončil pro tým Mexika, které se po porážce od Francie propadlo do zápasu o 29. místo. Ten vyhraje kontumačně, jelikož jeho teoretickým soupeřem je tým Irokézů, který se do Manchesteru nedostal kvůli tomu, že britské úřady navzdory intervenci amerického ministerstva zahraničí a Hillary Clintonové osobně odmítly akceptovat pasy vydané Irokézskou konfederací. Postupnými kontumacemi se tak reprezentace národa, který dal lakros světu a který patřil k favoritům celého turnaje, formálně propadla až na poslední místo.

Většina týmů má ve středu volný den. Hrají se jen čtyři prolínací zápasy – dva o postup do semifinále a po jednom, zjednodušeně řečeno, o postup do první a druhé desítky.