Rubriky:

LOH

Neúspěch Chicaga je podle amerických médií neúspěchem Obamy

2. října 2009 21:33 - NEW YORK

Americký prezident Barack Obama zřejmě přinejmenším krátkodobě doplatí na páteční neúspěch Chicaga při kandidatuře na pořadatele olympiády, kterou se svou manželkou Michelle osobně podpořil v Kodani, kde se hostitelské město vybíralo. Zpravodajství amerických médií neúspěšnou volbu zatím popisuje především jako hlavně jeho neúspěch.

Webová stránka americké televizní stanice CNN například o nezdaru Chicaga informuje pod titulkem "Ani Obamovi nedokázali prodat Chicago pro rok 2016". Agentura AP zase v titulku konstatuje, že "Ani Obamovi se nepodařilo přivést olympiádu do Chicaga".

Lze přitom očekávat, že tyto titulky v následujících dnech doprovodí silná kritika, zejména z pravé části amerického politického spektra. Již před Obamovou cestou do Kodaně odtud zaznívaly hlasy, že prezident by se měl zabývat spíše aktuálními domácími problémy, jako je reforma zdravotnictví anebo další postup ve válce v Afghánistánu, než podporou Chicaga. Kritici také zdůrazňovali, že Obama je vůbec první americký prezident, který osobně podpořil kandidaturu amerického města na olympiádu.

Problematická minulost mnoha olympiád

Podobný tón zaznívá i v krátké poznámce, která se po neúspěšné kandidatuře Chicaga objevila na stránkách konzervativního deníku The Washington Post. Její autor připomíná problematickou minulost mnoha olympiád a dospívá k závěru, že Obama se ve věci vůbec neměl angažovat.

"Někteří tvrdí, že prezident Obama poslechl špatné rady, když riskoval prestiž sebe i své země v neúspěšném úsilí, zvláště když má doma na starost tolik důležitých problémů. V každém případě to chyba byla, nezávisle na tom, zda by Chicago uspělo, nebo ne," uvedl autor poznámky.

I Obamovi většinou nakloněný liberální list The New York Times dnes prezidentovu podporu Chicago označuje za jeden z jeho dosud největších neúspěchů. V Bílém domě prý po zprávě o vyřazení Chicaga v prvním kole volby zavládlo zklamání. Prezident se o něm dozvěděl nad Atlantikem ve svém prezidentském speciálu Air Force One, kterým se vrací z Kodaně.

Pro Obamu i pozitiva

"Jeden z jeho poradců řekl, že měl podobný pocit jako při Obamově porážce v primárkách v New Hampshiru v lednu 2008. Na rozdíl od soutěže o nominaci na prezidentský úřad, tentokrát ale další klání o to, kdo bude pořádat olympiádu, nebudou," uvedl list. Podle něj Obama podporou Chicaga riskoval svou důvěryhodnost.

Katie Connolyová, washingtonská zpravodajka časopisu Newsweek, ale v neúspěchu vidí pro Obamu i pozitiva. Podotýká sice, že když se dozvěděla o prezidentově cestě do Kodaně, považovala vítězství Chicaga za jasnou věc. Prohra, a to dokonce v prvním kole, ji šokovala. Pro Bílý dům to podle ní je trapné.

Vzápětí ale připomněla, jaké nepříjemnosti se s olympiádou většinou pojí - problémy způsobené stavebním ruchem, překročené rozpočty a korupce. To vše by podle ní šlo na vrub i Obamovi, který hry podpořil. Nyní se mu takové problémy vyhnou.

Čemu se ale prezident v příštích týdnech nevyhne, budou podle Connolyové útoky jeho oponentů, pro něž bude neúspěšná kandidatura Chicaga příhodný a snadný terč, který by mohl odvést pozornost veřejnosti od důležitějších problémů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH