Rubriky:

LOH

Thanuová prý nedostane olympijské zlato ze Sydney po Jonesové

7. prosince 2009 18:56 - LONDÝN

Řecká sprinterka Ekaterini Thanuová nedostane zlatou olympijskou medaili z her v Sydney, kterou musela po dopingovém skandálu vrátit Američanka Marion Jonesová. Podle zdroje agentury AP Mezinárodní olympijský výbor MOV přerozdělí pouze dva ze tří individuálních cenných kovů, které Jonesová v roce 2000 získala.

Titul ze stovky zůstane neudělen, protože druhá žena v cíli Thanuová byla ústřední postavou jiného dopingového skandálu při následujících hrách v Aténách.

Nejmenovaný zdroj agentuře řekl, že MOV vyhlásí nové pořadí pouze v běhu na 200 metrů, který v Sydney Jonesová vyhrála, a v dálce, kde skončila třetí. Oficiálně oznámit by to měl výkonný výbor MOV během dvoudenního zasedání v Lausanne, které začne ve středu.

Na olympijskou vítězku na dvoustovce tak podle všeho bude po devíti letech povýšena Pauline Davisová-Thompsonová z Baham. Na stříbrnou pozici se posune Susanthika Jayasingheová ze Srí Lanky a bronz získá dodatečně Beverly McDonaldová z Jamajky. Třetí místo v dálce připadne Rusce Taťjaně Kotovové.

V nejkratším sprintu je situace složitější. Zatímco zlatá medaile zůstane neudělena, stříbra budou dvě. To původní zůstane Thanuové a kov stejné hodnoty bude udělen i původně třetí Jamajčance Tanye Lawrenceové. Na medailovou pozici se ze čtvrtého místa posune další jamajská sprinterka Merlene Otteyová.

Jonesová přišla vedle individuálních medailí i o dvě zlata ze štafetových závodů. O jejich osudu prý zatím rozhodnuto nebylo. Situaci komplikují i kolegyně Jonesové ze štafety, které se kvůli odebrání medailí odvolaly k mezinárodní arbitráži CAS.

ČTK

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH