Rubriky:

LOH

Nejúspěšnější sportovci na LOH

14. července 2004 16:31

Gymnastka Larisa Latyninová, její sportovní kolega Alexandr Diťanin, plavec Mark Spitz či diskař Alfred Oerter. To jsou velká jména historie letních olympijských her. Nejen jejich rekordy najdete v přehledu nejúspěšnějších sportovců LOH.

 

archiv

Nejúspěšnější sportovci - počet medailí
1. Larisa Latyninová (SSSR), gymnastika 18 (9-5-4)
1956 (4-1-1) + 1960 (3-2-1) + 1964 (2-2-2)
2. Nikolaj Andrianov (SSSR), gymnastika 15 (7-5-3)
1972 (1-1-1) + 1976 (4-2-1) + 1980 (2-2-1)
3. Boris Šachlin (SSSR), gymnastika 13 (7-4-2)
1956 (2-0-0) + 1960 (4-2-1) + 1964 (1-2-1)
4. Edoardo Mangiarotti (Itálie), šerm 13 (6-5-2)
1936 (1-0-0) + 1948 (0-2-1) + 1952 (2-2-0) + 1956 (2-0-1) + 1960 (1-1-0)
5. Takaši Ono (Japonsko), gymnastika 13 (5-4-4)
1952 (0-0-1) + 1956 (1-3-1) + 1960 (3-1-2) + 1964 (1-0-0)
6. Paavo Nurmi (Finsko), atletika-běh 12 (9-3-0)
1920 (3-1-0) + 1924 (5-0-0) + 1928 (1-2-0)
7. Sawao Kato (Japonsko), gymnastika 12 (8-3-1)
1968 (3-0-1) + 1972 (3-2-0) + 1976 (2-1-0)
8. Mark Spitz (USA), plavání 11 (9-1-1)
1968 (2-1-1) + 1972 (7-0-0)
9. Věra Čáslavská (ČSSR), gymnastika 11 (7-4-0)
1960 (0-1-0) + 1964 (3-1-0) + 1968 (4-2-0)
10. Viktor Čukarin (SSSR), gymnastika 11 (7-3-1)
1952 (4-2-0) + 1956 (3-1-1)
11. Carl Osburn (USA), sport. střelba 11 (5-4-2)
1912 (1-2-1) + 1920 (4-1-1) + 1924 (0-1-0)
12. Carl Lewis (USA), atletika 10 (9-1-0)
1984 (4-0-0) + 1988 (2-1-0) + 1992 (2-0-0) + 1996 (1-0-0)
13. Aladár Gerevič (Maďarsko), šerm 10 (7-1-2)
1932(1-0-0) + 1936 (1-0-1) + 1948 (2-0-0) + 1952 (1-1-1) + 1956 (1-0-0) + 1960 (1-0-0)
14. Matt Biondi (USA), plavání 10 (7-2-1)
1984 (1-0-0), 1988 (5-1-1) + 1992 (1-1-0)
15. Akinori Nakajama (Japonsko), gymnastika 10 (6-2-2)
1968 (4-1-1) + 1972 (2-1-1)

Čtyři zlaté medaile ve stejné disciplíně
Alfred Oerter (USA), atletika-disk 4 (4-0-0)
olympijský vítěz 1956, 1960, 1964 a 1968

Nejvíce zlatých medailí
9 Larissa Latyninová (SSSR), gymnastika
. 1956 (4), 1960 (3), 1964 (2)
. Paavo Nurmi (Finsko), atletika - běh
. 1920 (3), 1924 (5), 1928 (1)
. Mark Spitz (USA), plavání
. 1968 (2) + 1972 (7)
. Carl Lewis (USA), atletika
. 1984 (4) + 1988 (2) + 1992 (2) + 1996 (1)
8 Ray C. Ewry (USA), atletika - skok
. 1900 (3), 1904 (3), 1908 (2)
. Sawao Kato (Japonsko), gymnastika
. 1968 (3) + 1972 (3) + 1976 (2)

Série olympijských vítězství
6x
Aladár Gerevič(Maďarsko), šerm
1932,1936, 1948, 1952, 1956, 1960
5x
Pál Kovács (Maďarsko), šerm
1936, 1948, 1952, 1956, 1960
Reiner Klimke (Něm), jezdectví
1964, 1968, 1976, 1984 (2), 1988
4x
Alfred Oerter (USA), atletika-disk
1956-1968
Carl Lewis (USA), atletika
1984-1996
Gert Fredriksson (Švédsko), kanoistika
1948-1960
Paul Bert Elsvstrom (Dánsko), jachtink
1948-1960
Rudolf Kárpáti (Maďarsko), šerm
1948-1960
Viktor Siďak (SSSR), šerm
1968-80
Steven Redgrave (V. Británie), kanoistika
1984-1996

Nejvíc medailí na jedné olympiádě
8 Alexandr Diťanin (SSSR), gymnastika: 1980 3-4-1
7 Mark Spitz (USA), plavání: 1972 7-0-0
. Willis Lee (USA), sport. střelba: 1920 5-1-1
. Matt Biondi (USA), plavání: 1988 5-1-1
. Lloyd Spooner (USA), sport. střelba: 1920 4-1-2
. Nikolaj Andrianov (SSSR), gymnastika: 1976 4-2-1
. Boris Šachlin (SSSR), gymnastika: 1960 4-2-1
. Akinori Nakijama (Japonsko), gymnastika: 1968 4-2-1
. Maria Gorochovská (SSSR), gymnastika: 1952 2-5-0
. Michail Voronin (SSSR), gymnastika: 1968 2-4-1

Nejvíc zlatých na jedné olympiádě
7 Mark Spitz (USA), plavání 1972
6 Kristin Ottová (Německo), plavání 1988
. Vitalij Ščerbo (SNS), gymnastika 1992
5 Anton Heida (USA), gymnastika 1904
. Willis Lee (USA), sport. střelba 1920
. Nedo Nadi (Itálie), šerm 1920
. Paavo Nurmi (Finsko), atletika-běh 1924
. Matt Biondi (USA), plavání 1988

Nejvíce absolvovaných olympiád
9 Hubert Raudaschl (Rakousko), jachtink 0-0-0
1964, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996
8 Raimondo d'Inzeo (Itálie), jezdectví 1-2-3
1948 (0), 1952 (0), 1956 (0-2-0), 1960 (1-0-1), 1964 (0-0-1), 1968 (0), 1972 (0-0-1), 1976 (0)
. Piero d´Inzeo (Itálie), jezdectví 0-2-4
1948 (0), 1952 (0), 1956 (0-1-1), 1960 (0-1-1), 1964 (0-0-1), 1968 (0), 1972 (0-0-1), 1976 (0)
. Paul Bert Elvstrom (Dánsko), jachtink 4-0-0
1948 (1-0-0), 1952 (1-0-0), 1956 (1-0-0), 1960 (1-0-0), 1968 (0), 1972 (0), 1984 (0), 1988 (0)
. Durward Knowles (Bahamy), jachtink 1-0-1
1948 (0, reprezentoval VB), 1952 (0), 1956 (0-0-1), 1960 (0), 1964 (1-0-0), 1968 (0), 1972 (0), 1988 (0)

Start na OH ve třech různých odvětvích
Viggo JENSEN (Dánsko)
vzpírání (1896), sport. střelba (1896 a 1900), šplh po laně (1896)
Carl SCHUHMANN (Německo)
gymnastika (1896), zápas (1896), vzpírání (1896)
Launceston ELLIOTT (V.Británie)
vzpírání, zápas, šplh po laně
Frank KUNGLER (USA)
vzpírání, zápas, přetahování lanem

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH