Rubriky:

LOH

Olympijský stadión se promění v moře

13. srpna 2004 09:26 - ATÉNY

Zbývají už jen hodiny. Těsně před páteční půlnocí nad Aténami zahoří olympijský oheň. Úvodní ceremoniál her se má rozběhnout v 19:45 našeho času (vysílá ČT 2), a přestože pořadatelé průběh slavnosti pečlivě tají, očekává se zvláštní zahájení na vodní hladině a v antickém duchu.

"Ani mně tu nikdo nic neprozradí, ale šušká se, že to bude mokré," usmívá se v Řecku žijící česká olympijská atašé Annabella Stenguová.

Každý z hostitelů olympiády touží při oslnivém zahájení trumfnout předchůdce. Plocha aténského Olympijského stadiónu je proto připravena proměnit se v umělé moře a přenést 72 tisíc diváků v hledišti i milióny u televizních obrazovek do antických dob, kdy ještě v době konání olympijských her platil klid zbraní.

Během více než tříhodinové podívané se zřejmě objeví na vodě rozličné mytologické postavy, včetně bohyně Atény, ochránkyně města. Nakonec se má vztyčit hora Olymp a na ní sportovci 202 zúčastněných zemí, což je o tři víc než při rekordu v Sydney. Defilé sportovců podle Olympijské charty vždy zahajují Řekové jako zakladatelé OH a uzavírají pořádající země.

Půjdou první i poslední

Pořadatelé lišácky vymysleli, jak tradici dodržet i letos, kdy se olympiáda vrátila do své kolébky. Průvod zahájí řecká vlajka, po ní následují výpravy podle místní abecedy, takže Česko pod vedením vlajkonoše Svobody přijde na řadu až jako 194. v pořadí, a vše zakončí příchod řecké delegace, přičemž větší výpravy než domácí mají jen sportovní velmoci USA, Německo a Rusko. KLDR a Jižní Korea půjdou stejně jako v Sydney pod společnou vlajkou.

Některé země ještě vlajkonoše tají, ale třeba Švýcaři už určili tenistu Federera, Němci na hrách popáté startující legendu jezdectví Beerbauma a Italové gymnastu Chechiho.

Řada sportovců se však z účasti na časově náročném ceremoniálu omlouvá, neboť hned příští den soutěží. Výjimkou není ani Česko, účast na zahájení s ohledem na důležitý sobotní zápas se Španělkami včera odřekly i basketbalistky. "Sportovcům absenci tolerujeme, pro doprovody a funkcionáře je ale účast povinná," rozhodl šéf olympijské mise František Dvořák.

Hrám požehnal papež

Olympijským hrám požehnal i papež Jan Pavel II. prostřednictvím poselství řeckému prezidentu Konstantinu Stefanopulosovi, jenž by měl dnes pozdě večer hry zahájit.

Ceremoniálu má přihlížet i 66 hlav států, včetně českého prezidenta Klause, takže vše kolem provázejí až neuvěřitelná bezpečnostní opatření a v okolí Olympijského stadiónu je přísná kontrola i návštěvníků toalet.

Kdo zapálí oheň?

Nejpečlivěji se ale střeží jméno toho, kdo zapálí olympijský oheň. Vše nasvědčuje tomu, že má jít o někoho ze sportovních hrdinů Řecka, ať už by to byl kapitán basketbalových mistrů Evropy z roku 1987 Gallis či lídr letošních fotbalových šampiónů kontinentu Zagorakis.

Nejžhavějším kandidátem se ale zdá být úřadující olympijský vítěz v běhu na 200 m, atlet Kenteris. Nikdo však včera nevěděl, zda je v olympijské vesnici, kde měl absolvovat dopinkovou kontrolu. "Pozor, Řekové milují překvapení, ale ta obrovská čest zapálit oheň může připadnout jen tomu, kdo pro tuto zemi hodně udělal a je s ní nerozlučně spjat," soudí Annabella Stenguová.

Před čtyřmi lety v Sydney zažehla oheň Cathy Freemanová, patřící původem mezi domorodé obyvatele, v Atlantě 1996 to byl americký boxer Muhammad Ali a předtím v Barceloně zapálil oheň paralympijský hrdina v lukostřelbě Antonio Rebollo, když z invalidního vozíku poslal hořící šíp do číše.

V Aténách se hodně mluví o tom, že oheň vzplane uprostřed vodní hladiny, ale otázkou pak zůstává, jak se plamen dostane do číše navržené, stejně jako skleněná střecha, španělským architektem Calatravou. "Visí třicet metrů nad zemí, není k ní přístup. V pátek ale můžeme být svědky mnoha kouzel. Bohové dokáží vše," usmívá se Stenguová.

Martin Kézr, Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH