Phelps začal útok na medaile světovým rekordem

ATÉNY

Americký plavec Michale Phelps načal svůj pokus o překonání rekordního zisku sedmi zlatých medailí z olympijských her Marka Spitze úspěšně a vyhrál polohový závod na 400 metrů v novém světovém rekordu 4:08,26 minuty. Devatenáctiletý Phelps nedal soupeřům nejmenší šanci, vedl od začátku závodu a druhého v pořadí Američana Vendta porazil o více než tři sekundy.

Na stejně dlouhé trati volný způsob kraloval Australan Ian Thorpe, který pokořil svého krajana Granta Hacketta. Obhájce vítězství ze Sydney zvítězil časem 3:43,10, Hackett ztrácel 26 setin. Pro bronz si doplaval Američan Klete Keller.

Jednadvacetiletý Thorpe, který získal před čtyřmi roky tři zlaté medaile, na kraulařské čtyřstovce neprohrál téměř sedm let, ale málem v Aténách chyběl. V březnové australské kvalifikaci byl totiž po špatném startu diskvalifikován a možnost obhajovat titul mu dal Craig Stevens, který se účasti vzdal.

Ukrajinská plavkyně Jana Kločkovová obhájila v Aténách v polohovém závodě na 400 metrů zlato z olympiády v Sydney, když dohmátla v čase 4:34,83. Druhá Kaitlin Sandenová za ní zaostala o 12 setin. Třetí skončila Georgina Bardachová z Argentiny.

Australská štafeta ve složení Alice Millsová, Lisbeth Lentonová, Petria Thomasová a Jodie Henryová si doplavala na olympijských hrách v Aténách pro zlato na 4x100 metrů volný způsob v novém světovém rekordu. Časem 3:35,94 o šest setin překonala dosavadní nejlepší výkon Německa z července 2002.