Hlaváčková a Svoboda na finále nedosáhli

ATÉNY

Čeští plavci Ilona Hlaváčková a Květoslav Svoboda v prvních pokusech o postup do finále neuspěli. Hlaváčková skončila v semifinále na 100 metrů znak až na dvanáctém místě, Svobodovi utekl postup o jedinou příčku. Na trati 200 metrů volný způsob obsadil v semifinále devátou příčku.

Dalšími olympijskými vítězi v plavání se dnes stali Australanka Petria Thomasová a Japonec Kosuke Kitadžima. Thomasová se po sobotním vítězství ve štafetě na 4x100 metrů volný způsob dočkala v individuálním závodu na 100 metrů motýlek již druhého zlata v Aténách. Kitadžima porazil světového rekordmana Brendana Hansena z USA na 100 metrů prsa.

Thomasová zaplavala čas 57,72 sekundy a o 12 setin porazila Otylii Jedrzejczakovou. Obhájkyně zlata z minulé olympiády ze Sydney a světová rekordmanka Inge de Bruijnová z Nizozemska se s časem 57,99 musela spokojit s bronzovou medailí. Slovenská reprezentantka Martina Moravcová dohmátla v čase 58,96 jako šestá.

Kitadžima doplaval pro nejcennější kov v čase 1:00,08 a Hansen na něj ztratil 17 setin. Přitom v sobotním semifinále Američan překonal časem 1:00,01 olympijský rekord. Pro bronz si doplaval Francouz Hugues Duboscq.  Kitadžima se stal prvním asijským plavcem, který od roku 1988 získal na olympijských hrách zlato. Loni vyhrál na této trati na mistrovství světa v Barceloně, ale před měsícem ho Hansen obral o světový rekord.