Naděje Hilgertové na třetí zlato se v kvalifikaci nerozplynula

ATÉNY

Kvalifikaci na olympijský závod ve vodním slalomu zvládly kajakářky Štěpánka Hilgertová a Irena Pavelková, uspěl i singlkanoista Tomáš Indruch. Ve středu se tak všichni tři představí v semifinále. Hilgertová je tedy stále ve hře o třetí olympijské zlato v řadě.

Štěpánka Hilgertová

Třebaže měly české slalomářky především v první jízdě potíže a musely se do některých branek vracet, trestné sekundy si nepřipisovaly. Ve výsledkové listině jim nakonec patřila devátá a jedenáctá pozice.

Pavelková obsadila deváté místo, když v obou jízdách zajela rychlejší časy než dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová. Na vítěznou Jennifer Bongardtovou z Německa však ztratily obě české reprezentantky přes čtvrt minuty.

Těsně druhá skončila vítězka Světového poháru Elena Kaliská ze Slovenska a o dvě místa zpět, zato už s propastnou ztrátou, se umístila její kolegyně Gabriela Stacherová.

Do středečního semifinále postoupilo patnáct z devatenácti slalomářek.

Indruch trať zvládl v pohodě

Indruch zvládl první kvalifikační jízdu čistě a v druhém nejlepším čase, v druhém kole se pak sice dopustil dvou 'šťouchů', ale trať projel ještě rychleji než v prvním případě, což mu vyneslo čtvrté místo.

První dvě pozice obsadili šampióni z předchozích dvou olympiád - Michal Martikán ze Slovenska, který triumfoval v Atlantě, vyhrál o pouhých devět setin sekundy před Tonym Estanguetem z Francie, jenž nenašel soupeře v Sydney. Před čtyřmi lety bylo po finále jejich pořadí přesně opačné.

Před českého mistra Evropy se v kvalifikaci dostal ještě Polák Mariusz Wieczorek, který zajel dvě čisté jízdy. Nejrychlejší čas dne předvedl v druhém kole Němec Stefan Pfannmöller, který ale vinou osmi trestných sekund skončil až sedmý.

Do středečního semifinále postoupilo dvanáct z šestnácti lodí, z favoritů nezaváhal nikdo.

Výsledky - kvalifikace (postupující do semifinále)
Ženy - K1: 1. Bongardtová (Něm.) 212,20 (4 tr. sekundy), 2. Kaliská (SR) 212,65 (0), 3. Reevesová (Brit.) 213,63 (0), 4. Stacherová (SR) 224,66 (4), 5. Giddensová (USA) 224,94 (4), 6. Planertová (Něm.) 225,77 (2), 7. Oblingerová-Petersová (Rak.) 226,40 (6), 8. Natoliová (Austr.) 227,21 (2), 9. Pavelková (ČR) 227,46 (0), 10. El Desoukiová (Švýc.) 228,65 (8), 11. Hilgertová (ČR) 228,75 (0), 12. Dickensová (Fr.) 229,58 (12), 13. Giaipronová (It.) 230,77 (2), 14. Stanuchová (Pol.) 233,89 (4), 15. Ni Challarainová (Ir.) 240,75 (8).
Muži - C1: 1. Martikán (SR) 201,44 (2 tr. sekundy), 2. T. Estanguet (Fr.) 201,53 (2), 3. Wieczorek (Pol.) 201,80 (0), 4. Indruch (ČR) 202,68 (4), 5. McIntosh (Brit.) 202,74 (0), 6. Herceg (Chorv.) 204,17 (2), 7. Pfannmöller (Něm.) 205,88 (8), 8. Dürrenmatt (Švýc.) 206,46 (6), 9. Hočevar (Slovin.) 209,35 (0), 10. Cartwright (Kan.) 210,96 (2), 11. Sangra (Šp.) 212,54 (4), 12. Bell (Austr.) 212,68 (4).