Americké plavkyně pokořily 17 let starý rekord

ATÉNY

Nejstarší plavecký rekord padl na olympijských hrách v Aténách. O přepis 17 let starého světového maxima se postarala ve finále závodu na 4x200 volný způsob štafeta Spojených států ve složení Natalie Coughlinová, Carly Piperová, Dana Vollmerová a Kaitlin Sandenová. Časem 7:53,42 minuty zlomila výkon reprezentantek bývalé NDR o 2,05 sekundy.

Pro stříbro si doplavala čínská čtveřice Ču Jing-wen, Sü Jen-wej, Jang Jü, Pchang Ťia-jing se ztrátou 2,55 sekundy. Třetí skončily Němky Franziska Van Almsicková, Petra Dallmannová, Antje Buschschulteová a Hannah Stockbauerová.

Další zlaté medaile ve středečním plaveckém finálovém programu získali Nizozemec Pieter van den Hoogenband a Otylia Jedrzejczaková z Polska. Hoogenband kraloval ve finále na 100 metrů volný způsob a obhájil prvenství z minulé olympiády v Sydney. Jedrzejczaková vyhrála 200 metrů motýlek a získala pro Polsko vůbec první zlatou medaili v plavání v historii OH.

Hoogenband, který skončil na kraulařské dvoustovce druhý za Ianem Thorpem, zaplaval čas 48,17 a o 33 setin zaostal za vlastním světovým rekordem. Druhý skončil Jihoafričan Roland Schoeman. Člen vítězné štafety na 4x100 metrů volný způsob ztratil na Nizozemce pouhých šest setin. Thorpe skončil třetí a nepodařil se mu tak hattrick v podobě vítězství na 100, 200 i 400 metrů.

Hoogenband byl po první padesátce až pátý a Schoemana, který si stále udržoval náskok, přestihl až v posledních dvou tempech. "Nevím, kdy jsem ho přestihl. Byl jsem v transu, soustředil jsem se a nemyslel. Jsem opravdu šťastný. Dohmátl jsem a kamera mě zabírala, tak jsem zjistil, že jsem vyhrál. Je to skvělé," popisoval Hoogenband své pocity.

Jedrzejczaková zvítězila v čase 2:06,05 a zaostala za vlastním světovým rekordem o 27 setin. Dvacetiletá Polka získala v neděli během hodiny dvě stříbra na kraulařské čtyřstovce a 100 metrů motýlek. Druhá dnes skončila Petria Thomasová, která si tak přidá stříbro do aténské sbírky ke zlatým medailím z motýlkářské stovky a štafety na 4x100 metrů volný způsob. Třetí byla Japonka Juko Nakanišiová.

Kitadžima podruhé zlatý

Druhé zlato získal v Aténách japonský plavec Kosuke Kitadžima. Dnes kraloval na 200 metrů prsa v olympijském rekordu 2:09,44. Připojil tak další triumf po nedělním vítězstvím na poloviční trati.

Pro stříbro si doplaval patnáctiletý Maďar Daniel Gyurta, který na Kitadžimu ztrácel 1,34 vteřiny. Světový rekordman Brendan Hansen z USA se musel spokojit s bronzovou medailí, což je pro něj po stříbru na stovce další zklamání.

Američan Michael Phepls, který v Aténách získal již tři zlaté a dvě bronzové medaile, se kvalifikoval do čtvrtečního finále na 200 metrů polohový závod z prvního místa v novém olympijském rekordu. Časem 1:58,52 překonal devatenáctiletý talent o 46 setin výkon Massimiliana Rosolina ze Sydney. Italský obhájce vítězství se nedostal do finále, když skončil časem 2:01,29 celkově jedenáctý.

Henryová ve světovém rekordu

Australská plavkyně Jodie Henryová vytvořila v semifinále kraulařské stovky na olympijských hrách v Aténách světový rekord. Časem 53,52 překonala dosavadní výkon své krajanky Lisbeth Lentonové z 31. března loňského roku o 14 setin. Dvacetiletá Henryová byla členkou australské štafety na 4x100 metrů volný způsob, která si v sobotu doplavala pro zlato rovněž v novém světovém rekordu.

Z druhého místa postoupila obhájkyně zlata z minulé olympiády v Sydney Inge de Bruijnová z Nizozemska. Lentonová nepřišla dnes jen o světový rekord, ale i o možnost bojovat o medaili. S časem 55,17 skončila devátá a na osmou postupující Martinu Moravcovou ze Slovenska ztrácela devět setin.

Do finále na 200 metrů znak se kvalifikoval z prvního místa Američan Aaron Peirsol v novém olympijském rekordu 1:55,14. 0 1,52 vteřiny překonal výkon svého krajana Lennyho Krayzelburga ze Sydney.

PLAVÁNÍ
Muži
Finále:
100 m vol. zp: 1. Van den Hoogenband (Niz.) 48,17, 2. Schoeman (JAR) 48,23, 3. Thorpe (Austr.) 48,56, 4. Neethling (JAR) 48,63, 5. Magnini (It.) 48,99, 6. Draganja (Chor.) 49,23, 7. Iles (Alž.), Kapralov (Rus.) oba 49,30.
200 m prsa: 1. Kitadžima (Jap.) 2:09,44 - olympijský rekord, 2. Gyurta (Maď.) 2:10,80, 3. Hansen (USA) 2:10,87, 4. Bossini (It.) 2:11,20, 5. Poljakov (Kaz.) 2:11,76, 6. Brown (Kan.) 2:11,94, 7. Usher (USA) 2:11,95. Piper (Austr.) diskvalifikován.
Ženy
Finále:
200 m mot.: 1. Jedrzejczaková (Pol.) 2:06,05, 2. Thomasová (Austr.) 2:06,36, 3. Nakanišiová (Jap.) 2:08,04, 4. Sandenová (USA) 2:08,18, 5. Galvezová (Austr.) 2:09,28, 6. Jacobsenová (Dán.) 2:10,01, 7. Cavallinová (It.) 2:10,14, 8. Risztovová (Maď.) 2:10,58.
4x200 m vol. zp.: 1. USA (Coughlinová, Piperová, Vollmerová, Sandenová) 7:53,42 - světový rekord, 2. Čína (Ču Jing-wen, Sü Jen-wej, Jang Jü, Pchang Ťia-jing) 7:55,97, 3. Německo (Van Almsicková, Dallmannová, Buschschulteová, Stockbauerová) 7:57,35, 4. Austrálie 7:57,40, 5. Velká Británie 7:59,11, 6. Španělsko 8:02,11, 7. Brazílie 8:05,29.