Basketbaloví mistři světa kousek od vyřazení

ATÉNY

K velkému překvapení se schyluje na olympijském turnaji basketbalistů. Úřadující mistři světa ze Srbska a Černé Hory utrpěli ve skupině A už druhou porážku a hrozí jim, že nepostoupí do čtvrtfinále. V tabulce jsou po těsné prohře 87:90 s Novým Zélandem až poslední a před sebou mají zápasy s ambiciózní Čínou a Španělskem.

Srbové přitom do zápasu vstoupili lépe a tým z Oceánie, který v Aténách dosud nevyhrál, v poločase přehrávali o pět bodů. Po přestávce si světoví šampioni náskok ještě pojistili, v závěru ale naprosto selhali. V polovině čtvrté čtvrtiny prohrával Nový Zéland o 11 bodů, poslední pětiminutovku ale vyhrál 22:8 a zápas otočil.

Američtí basketbalisté mají za sebou druhé vítězství v olympijském turnaji, ale opět se na něj pořádně nadřeli. Austrálii porazili 89:79. Pocit jistoty jim dala až desetibodová šňůra v úvodu závěrečné čtvrtiny, v níž nakonec dovolili soupeři vstřelit jen dvanáct bodů. Do té doby ale Tim Duncan a spol. prakticky neustále dotahovali vedení soupeře, po první čtvrtině až desetibodové.

Zónová obrana byla pro tým USA dlouho nepřekonatelným oříškem a poprvé do vedení se hráči z NBA dostali až díky zlepšené střelbě uprostřed třetí části.  Až těsně před koncem se pak Američané dostali i k akcím, na které 12 000 diváků ve vyprodané hale čekalo od začátku olympiády - v hlavních rolích při atraktivních smečích byli LeBron James a Shawn Marion. Ten dal nakonec 16 bodů, stejně jako Allen Iverson, lepší byl jen s 18 body Tim Duncan.