Chodeckou dvacítku vyhrál na OH Ital Brugnetti

ATÉNY

První zlatou atletickou medaili na Olympijském stadionu Spyridona Luise získal italský chodec Ivano Brugnetti. 27letý mistr světa z padesátky na MS 1999 porazil časem 1:19:40 o pět sekund úřadujícího vicemistra světa Franciska Javiera Fernandeze ze Španělska. Bronz získal Australan Nathan Deakes. Jiří Malysa byl kilometr před koncem diskvalifikován.

Čerstvý šampion věnoval triumf matce své přítelkyně, která bojuje s těžkou chorobou, a také svému otci a trenérovi. "Oba letos zemřeli. Bylo to o to těžší," hlesl po závodu Ital, který se v chodeckém maratonu v Seville radoval ze zlata až po diskvalifikaci Rusa Germana Skurygina za doping. "S vítězstvím jsem tu nepočítal, maximálně jsem pokukoval po medaili," radoval se Brugnetti po zisku nejcennějšího kovu, který si vysloužil za osobní rekord.

Až čtvrtý skončil favorizovaný světový šampion a rekordman Jefferson Perez z Ekvádoru. Český reprezentant Jiří Malysa se v celém závodu pohyboval na chvostu startovního pole a nakonec byl těsně před cílem diskvalifikován.

O nic slavněji nedopadl kladivář Vladimír Maška, který přišel o šanci postoupit do finále už po skončení kvalifikační skupiny A. Předvedl v ní jediný platný pokus; hod do vzdálenosti 71,76 metru byl ale na hony vzdálený limitu 78,00 a stačil jen na 15. místo. Finále je vyhrazeno jen pro dvanáct závodníků.

Trio amerických sedmibojařek zaběhlo nejrychlejší časy v rozbězích na 100 metrů překážek a vede po první disciplíně olympijskou soutěž nejvšestrannějších atletek. Díky osobnímu rekordu 12,74 je v čele Michelle Perryová.

V přímém souboji s Američankami i hlavní favoritkou soutěže Carolinou Klüftovou ze Švédska se objevila na startu i Michaela Hejnová. Časem 13,82 se česká reprezentantka zařadila na celkově 19. místo, švédská mistryně světa bude útočit ze čtvrté pozice.