Phelps dohmátl pro páté zlato, dál už závodit nebude

ATÉNY

Ačkoliv rekord svého krajana Marka Spitze v počtu zlatých olympijských medailí americký plavec Michael Phelps nepřekoná, zcela jistě bude jednou z největších osobností her v Aténách. Devatenáctiletý Američan si totiž v pátečním finále motýlku na 100 metrů dohmátl pro již páté zlato. Navíc má ve sbírce i dva bronzy.

Ve motýlkářském finále Phelps sice téměř celou dobu zaostával za krajanem Ianem Crockerem, ale v posledním tempu ho přestihl. Phelps triumfoval časem 51,25 sekundy v novém olympijském rekordu, světový rekordman Crocker ztratil čtyři setiny. Třetí skončil Ukrajinec Andrej Serdinov.

Phelps vyrovnal alespoň jiný rekord - v počtu medailí na jedněch hrách. Spitz v roce 1972 a další Američan Matt Biondi o šestnáct let později získali sedm cenných kovů. Stejný počet medailí už nasbíral i Phelps, i když Spitz byl pokaždé zlatý.

Své místo nechal soupeři

Phelps mohl oba plavce v sobotu v závěrečný den plaveckých soutěží překonat, pokud by nastoupil v polohové štafetě na 4x100 m. Jenže mladý Američan tuhle šanci odmítl a své místo přepustil velkému soupeři Crockerovi.

"Přijeli jsme sem jako tým a jako tým i odjedeme. Je to správné rozhodnutí," řekl Phelps po dnešním finále motýlkářské stovky. "Chci mu dát ještě jednu šanci," dodal na adresu kolegy.

Crocker neměl dobrý pocit ze svého výkonu v kraulařské štafetě, v níž obsadili Američané až třetí místo. "Byl to jeho nápad. Nikdy jsme o tom spolu nemluvili," komentoval Phelpsovo rozhodnutí trenér amerických plavců Eddie Reese.

Druhé plavecké zlato pro Afriku

Finále na 200 metrů znak vyhrála Kirsty Coventryová ze Zimbabwe, která předstihla favorizovanou Rusku Stanislavu Komarovovou o 53 setin. Dvacetiletá Coventryová, která trénuje ve Spojených státech amerických, dohmátla v čase 2:09,19 a po stříbru na 100 metrů znak a bronzu na 200 metrů polohově si z Atén odveze kompletní medailovou sbírku.

Coventryová je po Jihoafričance Penny Heynsové teprve druhou zástupkyní černého kontinentu, která dokázala vybojovat v individuální plavecké soutěži zlato na olympijských hrách.

Hall ve sprintu obhájil

Zbývající dvě zlaté medaile v dnešním finálovém programu získali Američan Gary Hall a Japonka Ai Šabataová. Hall obhájil na kraulařské padesátce vítězství z minulé olympiády v Sydney, Šibataová kralovala na nejdelší ženské trati na olympijských hrách na 800 metrů volný způsob.

Zatímco před čtyřmi roky se Hall podělil o první místo s krajanem Anthonym Ervinem, tentokrát předstihl Chorvata Dujeho Draganju o jedinou setinu, když dohmátl v čase 21,93. Bronzový medailista ze Sydney Pieter van den Hoogenband i světový rekordman Alexander Popov vypadli již ve čtvrtečních rozplavbách.

Dvaadvacetiletá Šibataová vyhrála díky dobrému finiši v čase 8:24,54. Druhá Laure Manaudouová za ní zaostala o 42 setin. Francouzka vedla téměř celý závod, ale po triumfu na poloviční trati se v Aténách druhého zlata na nejdelší ženské trati nedočkala. Třetí skončila Američanka Diana Munzová.