Čeští veslaři neproměnili finále v žádnou z medailí

Jedno čtvrté a dvě pátá místa. Taková je bilance českých veslařů po sobotním finálovém programu na olympijském kanálu ve Schinias. 'Bramboru', tedy nepopulární pozici těsně pod stupni vítězů, vybojovala skifařka Miroslava Knapková. Pátý skončil ve finále skifu veterán Václav Chalupa, stejná příčka patří i dvojskifu Ondřej Synek, Milan Doleček.

Třiadvacetiletá Knapková byla se svým umístěním spokojena. Sympatická blondýnka rozdávala v cíli samé úsměvy. Jak sama řekla, kdyby někdo tvrdil, že letos pojede v Aténách finále, považovala by to za dobrý šprým.

Česká veslařka nestačila stejně jako loni na mistrovství světa na trojici favoritek. Zlatou medaili získala s velkým náskokem Katrin Rutschowová-Stomporowská z Německa před Jekatěrinou Karstenovou z Běloruska a Rumjanou Nejkovovou z Bulharska.

"Takhle dobře jsem nikdy nejela, byl to maximální možný výkon. Jsem ráda," usmívala se, když vystoupila z lodi. Chvíli na ní jen tak ležela, byla unavená, tělo pokryté souvislou vrstvou potu. "Závod byl skvělý, přišly mi podmínky, nefoukalo, nebylo zima ani teplo, ideál," vykládala později radostně.

Chalupa nechal na trati duši i tělo

Šestatřicetiletý Chalupa odstartoval ve svém finále velmi dobře v úvodu se držel v čele. Již v polovině trati však bylo jasné, že začátek přepálil. Klesl na třetí místo, předjeli jej úřadující mistr světa Nor Olaf Tufte a Juri Jaanson z Estonska, kteří spolu svedli boj o zlato.

"Jel jsem podle plánu a nechal jsem tam všechno, celou duši a celé tělo, ale bohužel soupeři byli silnější. Musím se s tím vyrovnat," řekl Chalupa.

Rodákovi z Jindřichova Hradce poté došly síly a při pátém olympijském startu druhou medaili do své sbírky nepřidal. Stříbrného skifaře z her v Barceloně nejprve předjel Ivo Janakijev z Bulharska, který získal překvapivě bronz, a v závěrečné pětistovce také Argentinec Santiago Fernandez.

"Jinou taktiku jsem zvolit nemohl, protože v posledních letech, pokud jsem zůstal na startu, tak jsem to nikdy nedohnal," uvedl skifař. "Neříkám, že jsem spokojený, ale nejsem smutný nebo naštvaný. Žádnou chybu jsem v závodě neudělal," dodal.

Souboj o první místo pro sebe nakonec rozhodl Tufte, jehož závěrečnému finiši osmatřicetiletý Jaanson nedokázal čelit. Dvojnásobný mistr světa tak vylepšil svou olympijskou bilanci. Před čtyřmi roky v Sydney byl členem stříbrného dvojskifu.

Také dvojskif pátý

Na medaili nedosáhla ani další česká loď v sobotním finále. Dvojskif Synek, Doleček, kteří obsadili na loňském mistrovství světa třetí místo, byli ve Schinias pátí.

Dvojice pražské Dukly se mimo medailové pozice pohybovala již od startu. V polovině trati byla pátá, poté sice čeští veslaři zrychlili, posunuli se o místo vpřed, ale v závěrečném finiši nestačili na Estonce. Synek s Dolečkem tak na medailový výsledek z minulého roku nenavázali.

To se naopak podařilo francouzskému dvojskifu Adrien Hardy, Sebastien Vieilledent. Úřadující světoví šampioni z Milána dokázali v dramatickém boji porazit i obhájce prvenství ze Sydney Slovince Iztoka Čopa a Luku Špika, kteří nakonec odolali náporu Alessia Sartoriho a Rossana Galtarossa z Itálie.

Synek se po dojezdu cítil mizerně. "Bolelo to, a když člověk nevyhrává, nebo nejede na medaili, tak to bolí extrémněji," řekl v předklonu a zhluboka oddychoval. "Byli lepší. Dneska to nešlo, tak možná za čtyři roky," uvedl Synek.

Olympiáda byla asi jednou z posledních společných akcí Synka s Dolečkem. Objeví se v září na mistrovství republiky a pak se asi jejich cesty rozejdou. Synek chce zkusit skif a Dolečkova budoucnost je nejistá. "Uvidí se po zimě, jak se rozhodneme," řekl vyhýbavě Doleček. "Těžko říci, co bude," doplnil Synek.

Čtvrtá zlatá pro Pinsenta

Už čtvrtou zlatou olympijskou medaili získal britský veslař Matthew Pinsent, vůdčí osobnost vítězné čtyřky bez kormidelníka a bývalý partner legendárního Stevena Redgrava.

Souboj britské a kanadské posádky se postaral o dramatické vyvrcholení prvního finálového dne veslařského programu her. Stříbrní Kanaďané, úřadující mistři světa, zaostali za svými soupeři jen o osm setin vteřiny, tedy přibližně deset centimetrů.