Basketbalistky si ve čtvrtfinále zahrají s Ruskem

ATÉNY

České basketbalistky zvládly poslední utkání základní části olympijského turnaje. Od počátku zápasu s Novým Zélandem kontrolovaly hru a zaslouženě vyhrály vysoko 74:57. Zajistily si tak třetí místo ve skupině B a ve středečním čtvrtfinále se utkají s Ruskami, které skončily druhé ve skupině A.

Rusky loni zvítězily nad výběrem trenéra Jana Bobrovského ve finále mistrovství Evropy o tři body. Hrálo se rovněž v Řecku, ale v Patře. "Bude to odveta," plánovaly české hráčky už po svém dopoledním vítězství nad Novým Zélandem, protože předpokládané výsledky ve skupině A jim přisuzovaly právě ruský celek.

"Předností Ruska jsou vyšší podkošové hráčky. My jsme lepší v obraně," přemítal Bobrovský. "Na Rusko určitě máme, když si ohlídáme střelbu za tři body, která se týmům proti nám hodně daří," povšimla si Zuzana Klimešová.

Jisté už jsou i dvě další čtvrtfinálové dvojice Austrálie - Nový Zéland a Španělsko - Brazílie. Američanky ve středu nastoupí proti vítězkám odpoledního duelu domácích Řekyň s Japonskem.

V utkání kralovaly

Češky se v ranním utkání s Novým Zélandem nenechaly zaskočit a kontrolovaly vývoj zápasu od prvních minut. Již první čtvrtinu vyhrály o devět bodů, v poločase měly náskok dokonce dvacetibodový 40:20. Po změně stran již dostávaly příležitost i hráčky z lavičky, i ty přitom dokázaly udržet minimálně desetibodový náskok.

Závěr utkání, v němž měly české hráčky hlasitou podporu v hledišti, se již odehrál v poklidném tempu. Novozélanďanky se smířily s porážkou, která pro ně znamená čtvrtou příčku ve skupině, a Češky utkání bez problémů dovedly k výhře o sedmnáct bodů.

Střeleckou formu ze zápasu s Koreou potvrdila kapitánka Hana Machová, která se s 21 body stala nejlepší střelkyní zápasu. Navíc přidala osm doskočených a šest získaných míčů. Střelecky ji se 14 body zdatně podpořila zkušená Romana Hamzová, která také přidala sedm asistencí. Třináct bodů si do osobních statistik zapsala dvacetiletá Jana Veselá.

V novozélandském týmu se blýskly Gina Farmerová a Angela Marinová, které dohromady nastřílely 37 bodů. Žádná z jejich spoluhráček se k nim ale nepřidala, žádná nenasbírala více než pět bodů.

Česká republika - Nový Zéland 74:57
Čtvrtiny: 21:12, 40:20, 58:43. Body: Machová 21, Hamzová 14, Veselá 13, Klimešová 11, Vítečková 9, Pavlíčková 4, Večeřová 2 - Farmerová 19, Marinová 18, Loffhagenová a Tupuová po 5, Cottonová 4, Compainová a Kerrová po 3. Rozhodčí: Ethierová (Kan.), Kim Ča-ok (Korea). Fauly: 23:18. Trestné hody: 13/16 - 19/24. Trojky: 5:2. Diváci: 365.