Rubriky:

LOH

Šmídová: Medaili předcházely nervy, až v cíli přišla úleva

23. srpna 2004 11:24 - ATÉNY

Dlouhé chvíle nervozity čekaly jachtařku Lenku Šmídovou před závěrečnou nedělní rozjížďkou třídy Evropa. Kvůli slabému větru se start neustále odkládal a české reprezentantce se hlavou honily myšlenky, zda se jí podaří udržet druhou příčku. "Bála jsem se, že se mě některá ze soupeřek pokusí zablokovat," říkala po dojezdu šťastná držitelka olympijského stříbra.

Byla jste hodně nervózní při čekání na vodě, zda se poslední jízda uskuteční nebo ne?
Na vodu nás vyhnali už v půl jedné. Chvíli jsem byla přesvědčená, že nás do takových podmínek přece nemůžou pustit, když skoro nefouká, jenže na druhou stranu jsem věděla, že udělají vše pro to, aby se jelo, a tak jsem se snažila být maximálně koncentrovaná na trasu. Nakonec jsme vyjely, asi rozhodla přání televize a snaha o regulérní dokončení regaty.

Hlídala jste si hodně soupeřky?
Na lodi jsem měla tabulku, která zahrnovala všechny možnosti umístění, abych stále aktuálně věděla, co si můžu dovolit a jak na tom jsem. Hlídala jsem hlavně Dánku Livbjergovou a Australanku Blanckovou, to byly moje největší konkurentky v boji o stříbro.

Měla jste nějaké obavy z nekalostí?
Bála jsem se, že mě některá z nich zkusí zablokovat. Pokud to někdo fakt umí, dokáže klidně vytlačit soupeře z hlavní skupiny na stranu, čímž se nabere taková ztráta, že v mém případě by mě to mohlo stát medaili. Naštěstí jsem si všimla, že po mně ani jedna nejde a že se spíš snaží o co nejlepší start. Tak jsem najela mezi ně, a pak už s nimi nenastal žádný problém.

Co vám blesklo hlavou po projetí cílem?
Dostavila veliká úleva, že to mám už všechno za sebou. Prožila jsem si
obrovské nervy, bylo to tu hodně napjaté. To vše provázelo zisk medaile. K tomu dlouhé čekání. Od pátečního přistání jsem vlastně neměla do čeho píchnout. Chtěla jsem se při sobotním volnu zajít podívat na velodrom, jenže nebyly lístky, tak jsem se snažila relaxovat, ale chtě nechtě jsem přemýšlela, co se bude dít v neděli. Byla jsem hodně napnutá, ale šlo o takové příjemné chvění, určitě lepší pocit než ta trpkost z diskvalifikace po šesté jízdě.

Pomáhal vám americký přítel Mark Mendelblatt, i když tu jede olympijskou regatu ve třídě Laser?
Udělal pro mou pohodu moc právě při tom sobotním čekání, neustále mě uklidňoval, i tu tabulku o soupeřkách a umístění mi připravil on. Potěšilo mě, že hned na vodě mi přijel popřát k medaili. Já mu nabízela, že jestli chce být v televizi, ať mě hned políbí, ale on asi nechtěl. Říkal mi však, že je na mě moc pyšný.

Pohladila jste třeba v cíli loď?
Má sice jméno Flying Bobina, ale žádný zvláštní citový vztah k ní nechovám a rozhodně ji po projetí cílem nehladím nebo si s ní nepovídám, jak by si snad někdo mohl myslet. Prostě je to kus laminátu, ale tady pro mne odvedl kus dobré práce.

Jak naložíte s půlmiliónovou odměnou za stříbrnou medaili?
Vidíte, to jsem ani nevěděla a co si za ty peníze pořídím, tak to teď fakt nevím. Pro mne je to docela dost velká částka, která by mně zaplatila plachty na celou sezónu.

Představu o bezprostřední oslavě druhého místa na olympiádě máte?
Chci si určitě zajít na pivko do Českého olympijského domu. Medailový ceremoniál je sice v maríně plánován až na pozdní večer, ale udělám vše, abych to stihla. V Aténách zůstávám až do konce her, mám tu zajištěné bydlení a snad mi drží i postel v olympijské vesnici. Chtěla bych se zajít podívat na atletiku, pokud budou lístky. Slyšela jsem, že už v pondělí ráno začíná desetiboj, ale to budu asi spát.

Znamená pro vás olympijská reagata konec sezóny?
Na Evropě určitě. Závodila bych snad jedině, pokud by si mě v září někdo najmul do kajutové posádky při českém mistrovství. Koncem příštího měsíce se ale chystáme s přítelem na dovolenou do Oregonu, kde má Mark chatu u řeky, která je tak široká, že se na ní dá i surfovat a tím si teprve skutečně odpočinu.

kez, kft, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH