Jao Ming poslal Čínu do čtvrtfinále přes mistry světa

ATÉNY

Basketbalisté Srbska a Černé Hory vypadli na olympijském turnaji překvapivě už v základní části. Osud úřadujících mistrů světa zpečetila v jejich posledním zápase skupiny A Čína, která v přímém duelu o postup zvítězila rozdílem jediného bodu 67:66. Hvězdou vítězného týmu byl Jao Ming, autor 27 bodů. Rozhodující byly jeho dva trestné hody 28 sekund před koncem.

Od počátku zápasu si ale mírný náskok udržovali Srbové, kteří v polovině druhé čtvrtiny vedli až o osm bodů. Poločas vyhráli 34:31 a ještě pět minut před závěrečnou sirénou měli pětibodový náskok. Koncovku ale nezvládli a čekají je boje maximálně o deváté místo.

Basketbalisté Nového Zélandu podlehli v pátém utkání základní části olympijského turnaje Španělsku 84:88 a definitivně přišli o šanci na postup do čtvrtfinále.

Bez porážky prošli základní částí basketbalisté Litvy. Tým, který v sobotu získal i skalp Američanů, dnes přehrál Austrálii 100:85. Hráči Spojených států uzavřeli základní část vítězstvím 89:53 nad Angolou a díky jednoznačnému vývoji duelu mohli v druhém poločase dostat více prostoru hráči z lavičky.