Basketbalistkám odplata nevyšla, vyhořely střelecky

ATÉNY

Měla to být odplata za finále evropského šampionátu. Ale vůbec se nepovedla, české basketbalistky prohrály v olympijském čtvrtfinále s Ruskem 49:70. Češkám se od úvodu utkání nedařilo střelecky, při zdravotních potížích rozehrávačky Hamzové byly v útoku bezzubé. Rusky si již v první čtvrtině vytvořily třináctibodový náskok a utkání si pohlídaly.

Vstup do utkání byl ze strany svěřenkyň trenéra Bobrovského zoufalý, Rusky brzy utekly na rozdíl šesti bodů. Výrazný podíl na tom měla někdejší hráčky Brňanek Stěpanovová. Češky marně hledaly střeleckou mušku, z prvních bodů se radovaly až po téměř čtyřech minutách. Do konce první čtvrtiny se propast prohloubila, české reprezentantky měly již hrozivé manko 6:19 a úspěšnost střelby pouhých sedmnáct procent.

Vedle střelby byl dalším problémem zdravotní stav zkušené Hamzové. Rozehrávačku výrazně limitovaly problémy s kolenem, často střídala a v závěru již nenastupovala.

Náskok Rusek proto rychle rostl, v sedmé minutě druhé čtvrtiny již byl dvacetibodový. Následná pětibodová šňůra českých basketbalistek nijak nenarušila poklidnou hru Rusek, které v poločase vedly o pohodlných sedmnáct bodů 37:20.

Jen korigovaly skóre

Bezmoc zástupkyň jediného kolektivního sportu Česka v Aténách pokračovala. Rusky v čele s téměř neomylnou Korstinovou si vypracovaly dokonce třicetibodové vedení. O tom, kdo vyzve v semifinále USA, nebylo žádných pochyb. Odevzdaným Češkám se podařilo v závěru alespoň snížit rozdíl na přijatelnějších jedenadvacet bodů, když předvedly svou vůbec nejdelší devítibodovou šňůru v utkání.

České basketbalistky v důležitém utkání naprosto střelecky vyhořely a nastřílely ještě o dvanáct bodů méně než v základní skupině proti USA. Nejlepší střelkyní dnešního utkání byla z české strany Petra Kulichová s pouhými devíti body.

V boji o finále čekají Rusky v pátek favorizované Američanky. České hráčky budou hrát ve stejný den o páté místo s poraženým ze zápasu Španělsko - Brazílie.

Česká republika - Rusko 49:70
Čtvrtiny: 6:19, 20:37, 30:56. Body: Kulichová 9, Večeřová 8, Machová, Klimešová a Vítečková po 6, Uhrová 5, Veselá 4, Hartigová a Pavlíčková po 2, Hamzová 1 - Korstinová 16, Baranovová 15, Vodopjanovová 12, Archipovová 10, Osipovová 7, Stěpanovová 6, Rachmatulinová a Karpovová po 2. Rozhodčí: Butler (Austr.), Vazquez (Portug.). Fauly: 21:14. TH: 10/7 - 26/22. Trojky: 2:2. Diváci: 5200.