Rubriky:

LOH

Železný prošel s jistotou do finále

26. srpna 2004 23:20 - ATÉNY

O zisk čtvrtého olympijského zlata v řadě bude v sobotu usilovat oštěpař Jan Železný. Ve čtvrteční kvalifikaci si jediným hodem do vzdálenosti 81,18 m zajistil místo mezi dvanáctkou finalistů, do které se bohužel nevešel Miroslav Guzdek. Bez české účasti se bude muset obejít i finále skoku do výšky žen, kvalifikace byla nad síly jak Zuzany Hlavoňové, tak Ivy Strakové.

"Šel jsem do toho strašně opatrně," řekl Železný. "Ale říkal jsem si, že když neudělám chybu, tak to hodím. Měl jsem pravdu, bylo to těsně za," vykládal. Při rozběhu dnes poručil nohám neběžet naplno. "Ve finále to ale rozparádím a doufám, že to ve větší rychlosti zvládnu," věřil si Železný. Prý se dnes nedokázal pořádně nahecovat. "Doufám, že se na finále vyburcuju a bude to tam dobré," věřil oštěpař.

Železný má stále potíže s kotníkem levé nohy, proto přijel do Atén o dva dny dřív, aby se mu mohl věnovat fyzioterapeut Pavel Kolář. "Každý den byl lepší a lepší, uvidíme zítra, jaké ten jeden hod na mě zanechá následky," povídal trojnásobný mistr světa.

Čtvrté zlato by bral a má ho nadosah. Každý, kdo se dostal do finále, má šanci. Letos nikdo svými výkony příliš nad ostatními nevyčníval. "Ještě mi to zlato nikdo nedal, ale každopádně se o to pokusím. Udělal jsem pro to všechno," uvedl, že má čisté svědomí. Všechno udělali i lidé, kteří ho dávali dohromady po zdravotní stránce. "Pak už bude záležet jen na mně. Nechám tam srdce," tvrdil odhodlaně.

Slavného oštěpaře další trio českých reprezentantů nenapodobilo. Kolega Miroslav Guzdek i výškařky Zuzana Hlavoňová s Ivou Strakovou na postup do finále neměli.

Diváci brzdili dvoustovku

V nepřátelské atmosféře se odehrálo finále mužské dvoustovky, před nímž soustředění finalistů rušili diváci. Nesportovními projevy dali najevo nevoli s absencí potrestaného obhájce trofeje Kostase Kenterise a sprinteři si vyslechli pískot, bučení a skandování "Kenteris" a "Hellas".

Start se kvůli tomu dokonce musel opakovat, ale ani to nevyvedlo z míry Američany v čele s Shawnem Crawfordem. Ten vyhrál v nejrychlejším čase letošního roku 19,79 sekundy před krajany Bernardem Williamsem a šampionem z poloviční trati Justinem Gatlinem.

"Člověk musí být připravený, ať se děje, co se děje. I na takové věci v hledišti," oddychoval po doběhu Crawford. "Jste tady, abyste odvedli svoji práci. Jediné, na co se musíte soustředit, je startovní výstřel," dodal.

Sánchez opět neporažen

Světové maximum roku předvedl i Felix Sánchez v běhu na 400 metrů překážek. Časem 47,63 přidal čtyři dny před svými sedmadvacátými narozeninami olympijské zlato ke dvěma titulům mistra světa. Sánchez zůstává neporažen od 2. července 2001, vyhrál 41. finále za sebou a vybojoval pro Dominikánskou republiku první olympijské zlato v historii.

Pařížský titul mistra světa potvrdil i dálkař Dwight Phillips z USA. Šestadvacetiletý šampion ulétl hned prvním pokusem výkonem 859 centimetrů a další platný skok předvedl až v závěrečné sérii, kdy měl už jisté prvenství.

V rozbězích na 4x100 metrů žen byla členkou nejrychlejšího amerického kvarteta Marion Jonesová, jež tak bude v pátek útočit na dvě zlaté medaile - vedle štafety i v dálce.

ATLETIKA - finále
Muži:
400 m př.: 1. Sánchez (Dom. rep.) 47,63, 2. McFarlane (Jam.) 48,11, 3. Keita (Fr.) 48,26, 4. Carter (USA) 48,58, 5. Kamani (Pan.) 48,74, 6. Plawgo (Pol.) 49,00, 7. Myburgh (JAR) 49,07, 8. Brazell (JAR) 49,51.
Dálka: 1. Phillips 859, 2. Moffitt (oba USA) 847, 3. Martinez (Šp.) 832, 4. Beckford (Jam.) 831, 5. Tomlinson (Brit.) 825, 6. Gaisah (Ghana) 824, 7. Pedroso (Kuba) 823, 8. Tarus (Rum.) 821.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH