LOH

Americké fotbalistky porazily Brazilky a mají zlato

26. srpna 2004 23:29 - ATÉNY

Americká fotbalistka Abby Wambachová rozhodla ve 112. minutě finálové utkání olympijského turnaje. Výběr kolem legendární Mii Hammové porazil v zápase o zlato Brazílii 2:1 a vrátil se po sydneyské odmlce znovu na trůn. Před čtyřmi lety tým USA prohrál ve finále s Norskem.

V dramatickém finále, které sledovalo na stadionu Karaiskaki pouze pět tisíc diváků, se Američanky ujaly vedení v 37. minutě díky trefě Lindsay Tarpleyové. Sedmnáct minut před vypršením řádné hrací doby se však vyrovnala Pretinha a šlo se do prodloužení.

V něm připravila skvělou rozlučku nejlepší hráčce historie Hammové její kolegyně Wambachová, která přesně umístěnou hlavičkou rozhodla o druhém americkém zlatu z posledních tří olympiád.

Zápas o bronz byl reprízou loňského finále mistrovství světa a znovu v něm měly navrch Němky. O vyrovnání sydneyského umístění pro německý tým se postarala už v 17. minutě Renate Lingorová.

Hrdinkou zápasu ale byla brankářka Silke Rottenbergová, jež při svém jubilejním stém reprezentačním startu přiváděla soupeřky i ve vyložených šancích svými zákroky k šílenství. "Prohrály jsme zřejmě s nejlepší brankářkou světa," řekla uznale trenérka Seveřanek Marika Domanská-Lyforsová.