Rubriky:

LOH

Kenterise nadchl povyk publika před finále dvoustovky

27. srpna 2004 18:50 - ATÉNY

Start finále dvoustovky byl dlouho odkládán. Sprinteři byli připraveni, ale diváci je nesportovním povykem nechtěli pustit na trať. V tomhle finále měl totiž před domácím publikem obhajovat olympijský titul ze Sydney řecký sprinter Kostas Kenteris. Jenže ten se před Hrami záhadně vyhnul dopingové kontrole a na závodění mohl zapomenout.

 

archiv

Diváci dlouhé minuty hvízdali a skandovali "Hellas" a "Kenteris". Rajská hudba ze 74 tisíců hrdel pro uši řeckého atleta. Bučení a pískot nešlo utišit. Na světelné tabuli svítil nápis žádající o ticho pro soustředěné finalisty. Nepomáhalo to. Ani výzvy z rozhlasu k cíli nevedli. Dokonce ani prosba oblíbeného Frankie Frederickse, který žádal diváky o klid se sepnutýma rukama...

Funkcionáři chování odsoudili

Start byl kvůli tomu o několik minut posunut a dokonce musel být opakován. "To byla ta nejlepší věc, jakou jsem za pár posledních let slyšel," prohlásil nekolegiálně ten, který to všechno spískal - Kenteris.

"Cítím se chováním publika i podporou kolegů z týmu rehabilitován," řekl televizní stanici Mytilini Kenteris, za něhož a stejně potrestanou sprinterku Ekaterini Thanuovou se již postavila řada domácích medailistů.

Zastala se jich třeba i Fani Chalkiáová, jež po nevídaném zlepšení dominovala v Aténách překážkářské čtvrtce. "Jsou obviněni bez jakýchkoli důkazů. Postavili je ke zdi a odstřelili," řekla Chalkiáová. Kenteris podezření ze zneužívání zakázaných látek opakovaně odmítl a skandál z Atén vysvětluje tím, že nebyl o povinnosti dostavit se k dopingové kontrole informován.

Atletičtí funkcionáři nesportovní jednání diváků odsoudili. "IAAF nemůže schvalovat žádné chování, které brání atletům v koncentraci. Tohle bylo absolutně nepřijatelné," řekl televizi Mega generální sekretář Mezinárodní atletické federace István Gyulai.

Chystá návrat

Závod bez řecké účasti skončil absolutním triumfem Američanů, Kenteris okamžitě vyhlásil, že se chystá na comeback. "Všechna ta podpora mi dává sílu a odvahu bojovat o návrat na dráhu," řekl.

Jeho případem se už začala zabývat mezinárodní atletická federace IAAF. Prozatím rozhodla, že Kenteris i Thanuová mohou až do vyřešení kauzy závodit.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH