Američtí basketbalisté olympijské zlato neobhájí

Američtí basketbalisté poprvé za účasti profesionálů z NBA nezískají olympijský titul. V Aténách je v semifinále vyřadili vicemistři světa z Argentiny, kteří nad velkými favority vyhráli 89:81. O výhru jihoamerického celku se zasloužil především Emanuel David Ginobili. Sedmadvacetiletý hráč San Antonia Spurs z NBA nastřílel 29 bodů.

Argentinci si po vyrovnaném úvodu zápasu před přestávkou vytvořili pětibodový náskok. Rozhodující okamžiky utkání přišly ve třetí čtvrtině, kdy se po desetibodové šňůře svěřenci Rubena Pabla Magnana dostali do vedení 56:40 a Američané už tuto ztrátu nedokázali smazat.

Jihoamerickým basketbalistům pomohla výborná střelba za tři body, díky padesátiprocentní úspěšnosti zaznamenali celkem jedenáct trojek. Navíc se jim podařilo ubránit největší americké hvězdy. Nejlepším střelcem USA byl s 18 body Stephon Marbury, Tim Duncan a Allen Iverson zaznamenali jen po deseti bodech.

Olympijský turnaj basketbalistů tak poprvé od roku 1988 pozná jiné vítěze než Američany. Do Barcelony v roce 1992 poprvé přijeli profesionálové z NBA a převálcovali zbytek světa. "Dream Teamy" neprohrály ani na dvou dalších hrách, i když v Sydney v semifinále s Litvou zvítězily USA jen o dva body.

V Aténách vzala olympijská suverenita amerických basketbalistů za své už v základní skupině, kde prohráli s Portorikem a Litvou. I když pak ve čtvrtfinále zdolali do té doby neporažené Španěly, jejich cesta skončila v semifinále. Místo plánovaného finále je čeká jen utkání o bronz.