Doktor na pětistovce pátý, dvě desetiny od bronzu

ATÉNY

Ani druhou finálovou účast neproměnil kanoista Martin Doktor v olympijskou medaili. Po pátečním čtvrté místě na kilometrové trati skončil o den později na kanálu ve Schinias na pětistovce pátý. Od bronzu ho přitom dělily pouhé dvě desetiny. Vyhrál Němec Andreas Dittmer.

Martin Doktor

Celý závod vedl Rus Maxim Opalev, který ihned na startu tradičně napálil tempo. V závěru ale ruskému kanoistovi rychle docházely síly a jako divoká voda se přes něj přehnali právě Dittmer společně se španělským vítězem tisícovky Davidem Calem.

Dittmer si nakonec dojel pro zlato, stříbro míří do Španělska. Opalev s vypětím všech sil uhájil bronzovou pozici. Před Doktora se ještě o setinu dostal Bělorus Alexandr Žukovskij.

Doktor jel takticky výborný závod, drtivý finiš si schoval do závěrečných metrů. K medaili mu chyběl prakticky jediný záběr. Přesto je jeho páté místo společně se včerejším výborným čtvrtým místem na tisícovce dalším skvělým příspěvkem do sbírky olympijských úspěchů.

Doktor byl po závodu plný emocí, nechtěl se pouštět do větších rozborů. "Jsem rád, že to mám za sebou, nerad, že nemám medaili, na nějaké hodnocení je ale brzy. Rozhodně nejsem naštvaný, ale ani výrazně spokojený," přemítal. "Každopádně už se těším domů a tam na sport na nějakou dobu zapomenu," měl jasno. Fischerová na další zlato nedosáhla

Jednou z hlavních postav dnešního finálového programu byla stejně jako o den dříve německá kajakářka Birgit Fischerová. Dvaačtyřicetiletá veteránka, která v pátek vybojovala na čtyřkajaku již osmou zlatou medaili, usilovala o další zápis do historie.

Kdyby projela společně s Carolinou Leonhardtovou cílem pětistovky jako první, vyrovnala by se slavné sovětské gymnastce a devítinásobné olympijské vítězce Larise Latyninové.

Německá dvojice však nestačila na maďarské soupeřky Katalinu Kovacsovou, Natašu Janicsovou a Fischerová tak získala k osmi zlatým 'jen' čtvrté stříbro. "Stříbro je taky dobré, líp to dneska nešlo," uznala majitelka 27 titulů mistryně světa Fischerová.

Dvě zlaté pro Janicsovou

Nejúspěšnější kanoistkou dnes byla Janicsová, která o hodinu dříve vyhrála i singlkajak a ve dvaadvaceti letech získala dvě premiérové olympijské medaile. Před čtyřmi lety v Sydney startovala ještě jako Janičová v barvách Jugoslávie a jejím nejlepším výsledkem bylo individuální čtvrté místo na 500 metrech.

Druhou medaili dnes vybojoval i na kilometru bronzový Kanaďan Adam van Koeverdenen, jenž na kajaku porazil i úřadujícího mistra světa Nathana Baggeleye z Austrálie a zvítězil. Jeden z nejvyrovnanějších závodů viděli diváci na kanále ve Schinias ve finále deblkanoí, když cílem dojely téměř v jedné řadě čtyři lodě. Nečekanými šampiony se stali Číňané Meng Ku-liang a Jang Wen-jün.

Muži
K1: 1. van Koeverden (Kan.) 1:37,919, 2. Baggaley (Austr.) 1:38,467, 3. Wynne (Brit.) 1:38,547, 4. Larsen (Nor.) 1:38,667, 5. Vereckei (Maď.) 1:39,315, 6. Altepost (Něm.) 1:39,647, 7. Tahmasseb (Fr.) 1:40,187, 8. Correa (Arg.) 1:40,639, 9. Facchin (It.) 1:41.575.
K2: 1. Rauhe, Wieskoetter (Něm.) 1:27,040, 2. Robinson, Baggaley (Austr.) 1:27,920, 3. Pjatrušenka, Machněv (Běl.) 1:27,996, 4. Twardowski, Wysocki (Pol.) 1:28,048, 5. Kammerer, Storcz (Maď.) 1:29,096, 6. Vindel, Llera (Šp.) 1:29,532, 7. Duonela, Balcijunas (Lit.) 1:29,868, 8. Rossi, Bonomi (It.) 1:30,804, 9. Tiščenko, Grušichin (Rus.) 1:31,048.
C2: 1. Meng Ku-liang, Jang Wen-jün (Čína) 1:40,278, 2. Rojas Blanco, Balceiro Pajon (Kuba) 1:40,350, 3. Kostoglod, Kovaljov (Rus.) 1:40,442, 4. Simioncencu, Popescu (Rum.) 1:40,618, 5. Gille, Wylenzek (Pol.) 1:40,802, 6. Kurljandčik, Bahdanovič (Běl.) 1:40,858, 7. Kozmann, Kolonics (Maď.) 1:41,138, 8. A. Buday, T. Buday ml. (Kan.) 1:41,210, 9. Baraszkiewicz, Jedraszko (Pol.) 1:42,046.
Ženy
K1: 1. Janicsová (Maď.) 1:47,741, 2. Idemová (It.) 1:49,729, 3. Brunetová (Kan.) 1:50,601, 4. Wagnerová (Něm.) 1:52,557, 5. Erbanová (SR) 1:52,685, 6. Pejsachovičová (Izr.) 1:53,089, 7. Hardyová (Brit.) 1:53,717, 8. Honkanenová (Fin.) 1:53,937, 9. Li Tching (Čína) 1:54,473.
K2: 1. Kovacsová, Janicsová (Maď.) 1:38,101,, 2. Fischerová, Leonhardtová (Něm.) 1:39,533, 3. Pastuszková, Sokolowská- Kuleszaová (Pol.) 1:40,077, 4. Sü Lin-pej, Čung Chung-jen (Čína) 1:40,913, 5. Manchonová, Portelaová (Šp.) 1:42,409, 6. Dačevová, Pindzevová (Bul.) 1:42,553, 7. Brunetová, Barreová (Kan.) 1:42,833, 8. Paldaniusová, Karlssonová (Švéd.) 1:43,077, 9. Pušková, Becová (Běl.) 1:43,729.