Tévez zajistil Argentině olympijské zlato po 52 letech

ATÉNY

Uhlídat Téveze, tak zněl před finálovým kláním s Argentinou pokyn pro paraguayské fotbalisty. To se ale nepodařilo. Ďábelský kanonýr se opět trefil, v osmnácté minutě svým osmým gólem na turnaji rozhodl o zlatu a stal se nejlepším střelcem olympijského turnaje. Ve finále už žádný další gól nepadl, Argentina vyhrála 1:0.

Argentina měla naposledy olympijského vítěze před 52 lety, až do dneška dvakrát stříbrný fotbalový tým dlouhé čekání ukončil.

Přestože finále začalo pro hráče velmi netradičně už ráno, Argentina nasadila od začátku vysoké tempo. V 18. minutě si Tévez naběhl na centr, u míče byl dříve než paraguayský gólman Barreto a s přehledem skóroval.

Kádr dvojnásobných mistrů světa se příliš nelišil od toho, který před měsícem podlehl ve finále amerického šampionátu Brazílii až na penalty. Během celého olympijského turnaje nedostali svěřenci Marcela Bielsy jediný gól a dnes se marně pokoušeli obranu velkých favoritů pokořit i fotbalisté Paraguaye. Ve druhé půli jejich snahu zhatila dvě vyloučení.

Po půlhodině hry ještě mohli být rádi, když Gamarra za faul na Téveze dostal od řeckého sudího Vassarase jen žlutou kartu. V 66. minutě už rozhodčí ale sáhl pro červenou, když Martinez loktem udeřil D'Alessandra. Předčasně pak v závěru musel opustit trávník ještě Figueredo za hraní rukou.

Bronzové medaile si již v pátek zajistili Italové po výhře 1:0 nad Irákem.

Finále
Argentina - Paraguay 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 18. Tévez. Rozhodčí: Vassaras (Řec.) - Sharp (Angl.), Cryans (Skot.). ŽK: Kily Gonzalez - Gamarra, Manzur, Esquivel, Figueredo, Torres, J. Gonzalez. ČK: 66. Martinez, 82. Figueredo (oba Paraguay). Diváci: 41.116.
Argentina: Lux - Ayala, Coloccini, Mascherano, Heinze - Tévez, Kily Gonzalez, Rosales, Delgado (76. Rodriguez) - D'Alessandro, L. Gonzalez. Trenér: Bielsa.
Paraguay: Barreto - Martinez, Manzur, Gamarra, Gimenez - Bareiro, Figueredo, Torres, Esquivel (76. J. Gonzalez), Barreto (72. Cristaldo), Enciso (63. Diaz). Trenér: C. Jara.
Konečné pořadí: 1. Argentina, 2. Paraguay, 3. Itálie, 4. Irák, 5. Mali, 6. Korea, 7. Austrálie, 8. Kostarika, 9. Ghana, 10. Mexiko, 10. Maroko, 12. Tunisko, 13. Japonsko, 14. Portugalsko, 15. Řecko, 16. SČH.