El Guerrouj napodobil legendárního Nurmiho

ATÉNY

Hicham El Guerrouj si v Aténách vybral vše, co mu bylo na předchozích dvou OH upřeno. Po pádu v Atlantě a stříbru v Sydney dokázal nejprve vyhrát patnáctistovku a poté ve skvělém souboji s favorizovaným Kenenisou Bekelem z Etiopie zvítězil i v závodu na 5000 metrů. Vyrovnal se tím legendárnímu Finovi Paavo Nurmimu, který totéž dokázal před 80 lety v Paříži.

Zatímco Maročanovi, jemuž bude v půlce září třicet let, se double podařil, skoro o osm let mladšímu Bekelemu zůstal jeho pokus o dvojnásobný triumf upřen už podruhé za sebou. Vloni na mistrovství světa v Paříži rovněž vyhrál desítku, ale na poloviční trati skončil třetí.

Třiadvacetiletý Jurij Borzakovskij se stal olympijským vítězem v běhu na 800 metrů. Vicemistr světa svým typickým způsobem útočil z konce startovního pole, odkud se teprve po první čtvrtce začal propracovávat kupředu. Ve spurtu pak v posledních metrech předstihl i světového rekordmana Wilsona Kipketera z Dánska.

Kipketer navíc ještě na cílové pásce prohrál i pouhé čtyři setiny boj o stříbro s halovým mistrem světa Mbulaenim Mulaudzim z Jihoafrické republiky.  Bývalý halový mistr světa Borzakovskij, jenž na předchozí olympiádě v Sydney v devatenácti letech dokončil finále jako šestý, dosáhl času 1:44,45.

Britská běžkyně Kelly Holmesová se zařadila mezi hrdiny aténské olympiády. Po triumfu na osmistovce dokázala vyhrát i finále na 1500 metrů. V dlouhém finiši se 34letá mílařka probojovala po vnější dráze v poslední zatáčce na úroveň prvního místa a jejímu náporu žádná ze soupeřek v závěrečné rovince nedokázala odolat. V cíli z toho byl nejlepší čas roku a britský národní rekord 3:57,90.

Nečekaným vítězstvím britského kvarteta skončila sprinterská štafeta mužů na 4x100 metrů. Favorizovaní Američané pokazili druhou předávku mezi olympijským vítězem Justinem Gatlinem a Cobym Millerem a finišman Maurice Greene už nestihl přes mocný útok předstihnout na posledním úseku Marka Lewise-Francise.